ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav
ME v Polsku

Famózní Knapková má páté evropské zlato, Synek bere stříbro

Velikost textu:
aktualizováno 31. 5. 2015 16:07

Poznaň - Skifařka Miroslava Knapková se stala popáté v kariéře evropskou šampionkou ve veslování, Ondřej Synek obsadil na šampionátu v Poznani druhé místo. Olympijská vítězka z Londýna Knapková triumfovala na jezeře Malta díky skvělému finiši. V polovině trati byla ještě pátá, 500 metrů před cílem třetí. Nakonec však druhou Jeannine Gmelinovou ze Švýcarska porazila o téměř dvě sekundy.

Mirka Knapková
Mirka Knapková

Čtyřiatřicetiletá česká reprezentantka ovládla skif na ME potřetí za sebou. "Jsem hodně ráda, podařilo se mi obhájit loňský titul. Pole holek je hodně silné a vyrovnané. Už to, že je můžu porazit, mě strašně těší," řekla Knapková.

Důležité bylo, že se jí podařilo jet celou trať rovnoměrnou frekvencí. "Taková byla taktika. Při Světovém poháru v Bledu jsem jela hodně nízko. Teď jsme se snažili, abych jela kolem 30 šlágů za minutu, což si myslím, že jsem splnila," uvedla svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského, která získala medaili na všech ME od roku 2007, kdy byl šampionát obnoven.

O hattrick a celkově pátý titul usiloval i Ondřej Synek, který však stejně jako v semifinále prohrál s Damirem Martinem z Chorvatska.

Synek začal podobně jako Knapková pomaleji a na prvním mezičase byl čtvrtý. Na kilometru byl již druhý, ale Martina předjet nedokázal. Chorvatský skifař naopak 500 metrů před cílem zvýšil frekvenci a suverénně si dojel pro zlato. Synek musel ještě odrážet atak nakonec třetího Nora Olafa Tufteho.

"Od začátku sezony to není ono. Nemůžu se do toho pořádně dostat, chybí mi jiskra, a to se projevilo i dnes," řekl Synek. "V závěru jsme byl tuhý a asi i zlomený. Není to ono, co jsem jezdil poslední roky. Budu muset přitlačit," uvedl.

Dvaatřicetiletý veslař pražské Dukly proto přemýšlí, jak bude v sezoně pokračovat. Místo startu na druhém závodě Světového poháru se možná bude věnovat tréninku. "Nejdůležitější bude mistrovství světa," podotkl Synek. Světový šampionát se uskuteční až na přelomu srpna a září ve Francii.

Knapková prolomila smůlu až po třicítce a zlato má také z MS a OH

Miroslava Knapková

 • Datum a místo narození: 19. září 1980, Brno
 • Výška a váha: 181 cm, 69 kg
 • Klub/trenér: Slavia Praha/Tomáš Kacovský
 • Největší úspěchy: olympijská vítězka, mistryně světa, pětinásobná mistryně Evropy, dvojnásobná celková vítězka Světového poháru - OH: 2012 (Londýn) - zlato - MS: 2011 (Bled) - zlato, 2005 (Gifu) a 2006 (Eton) - stříbro, 2009 (Poznaň) a Čchungdžu (2013) - bronz - ME: 2008 (Atény), 2011 (Plovdiv), Sevilla (2013), Bělehrad (2014) a Poznaň (2015) - zlato, 2007 (Poznaň), 2009 (Brest) a 2010 (Montemor) - stříbro Ocenění: 5x vítězka domácí ankety Posádka roku o nejlepšího veslaře (2005-06, 2009, 2011-12)
 • Ostatní: dlouhodobě jedna z nejlepších světových skifařek, na velkých akcích se jí i kvůli různým zdravotním problémům řadu let držela smůla; s veslováním začala až v 19 letech, předtím se závodně věnovala atletice a běhu na lyžích; oba její rodiče byli veslařskými reprezentanty, otec Miroslav je účastníkem dvou olympijských finále na dvojce bez kormidelníka; na velkých závodech debutovala 10. místem na MS 2001; čekání na velké zlato ukončila triumfem na světovém šampionátu ve Slovinsku v roce 2011; při prvních dvou olympijských účastech byla v Aténách 2004 čtvrtá a v Pekingu 2008 pátá (navíc šestá s Gabrielou Vařekovou ve dvojskifu, kde ve finále zaskočila za nemocnou Jitku Antošovou), v Londýně si vyjela zlato; jako své koníčky uvádí sport, cestování, film a divadlo.

Ve finále se v Poznani představily ještě dvě české posádky. Lukáš Helešic a Jakub Podrazil obsadili ve dvojce bez kormidelníka čtvrté místo. Z vítězství se radovali favorizovaní Britové Matt Langridge a James Foad. Dvojskif David Jirka, Michal Plocek byl šestý.

Ve finále B se představilo osm českých lodí a hned tři své účinkování v Polsku zakončily vítězstvím. Celkově sedmé místo obsadily Kateřina Kopecká a Martina Stillerová na dvojce bez kormidelnice, dvojskif lehkých vah Ondřej Vetešník, Jan Vetešník a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Michael Humpolec, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil ml., Jan Hájek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.