ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla
ME v rychlostní kanoistice

Český čtyřkajak po postupu do finále: Tlak se snažíme vytěsňovat

Velikost textu:

Račice (Litoměřicko) - Kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba spolu na mistrovství Evropy jeli první závod v sezoně. Svou formu jednoznačně ukázali. Jejich čtyřkajak rozjížďku olympijského kilometru s přehledem vyhrál a postoupil druhým časem přímo do finále. Češi budou útočit na třetí zlato z ME v řadě.

Český čtyřkajak na ME
Český čtyřkajak na ME

Už rozjížďka deblkajaků leccos ukázala - postoupili z ní přímo do finále Havel se Štěrbou po velmi kvalitní jízdě. Do boje o individuální medaili naopak nakonec nepromluví Dostál, který nečekaně vypadl v semifinále olympijského kilometru, na němž je úřadujícím mistrem světa. "Ty naše individuální výkony nás nakoply," prohlásil Havel. "Já jsem se obával, že to bude daleko horší," přidal se Štěrba. "Jsem rád, že jsem se taky svezl," ulevil si Trefil.

Do "čtyráku" po svých disciplínách skočili bez rozjetí. Ale spolupráce fungovala. "Takhle jsme to jeli před dvěma roky a rozjížďka nebyla tak srovnaná. Shodli jsme se, že to byl dneska profesorský výkon. Zvládli jsme to, postoupili jsme z prvního místa. Nebylo to na sto procent, ale ta jízda byla solidní," pochvaloval si Štěrba. Finále prý už bude ideální.

Každý v posádce tak může pomýšlet na dvě medaile. Trefil totiž v závěru šampionátu pojede ještě závod na 5000 metrů a není bez šancí. "Debla si užíváme, soustředíme si na čtyrák. Ale když nám to jde, je to radost," naznačil Štěrba, že pomýšlí na dvě medaile. "Můžeme jedině překvapit. Debl je super doplněk ke čtyráku, dobře, že nám to jde," radoval se.

Nervozitu si vzhledem k prvnímu startu v jiné posádce všichni kromě Trefila odbyli už ráno. "Já jsem ale ani nervózní moc nebyl. Na závody jsem se těšil, protože jsem z tréninků věděl, že nám to jde jak na deblu, tak na čtyráku. Dopolední výkon mě nakopnul," pokračoval Havel. "Pomohlo to ke zklidnění. Určitě nás výkony z ostatních disciplín nakopávají k té hlavní," souhlasil se Štěrbou.

Třetí titul na ME za sebou ale nedostanou zadarmo. Rychlí budou Španělé, Bělorusové, Portugalci a Rusové. Adeptů je víc. "Já to počítal, ve finále bude osm rychlých lodí a jedna nejrychlejší," usmíval se Štěrba. "Ve finále máme jízdu vždy lepší, tak doufám, že to bude i tady," přidal se Trefil. Řeči o zlatém hattricku ale všichni brzdí. "Ten tlak se snažíme nijak nevnímat. Začala nová sezona, jsou tam nějaké nově složené posádky. Navíc ti, co jezdili loni spolu, se zlepšují. Zatím se snažíme tenhle tlak vytěsňovat z hlavy," dodal Havel.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.