ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
ME v rychlostní kanoistice

Fuksa a další dvě lodě postoupili v Račicích přímo do finále, Dostál vypadl

Velikost textu:
aktualizováno 1. 5. 2015 18:24

Račice - Tři lodě postoupily přímo do finále mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích v závodu na 1000 metrů. Suverénní byl ve své rozjížďce kanoista Martin Fuksa, který zajel celkově třetí nejrychlejší čas. Jistotu sobotní jízdy o medaile mají také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák a deblkajak Daniel Havel, Jan Štěrba. Naopak kajakář Josef Dostál vypadl. Do víkendových finále se probojovalo osm českých lodí, další dvě tam prošly bez vyřazovacích bojů.

Daniel Havel a Jan Štěrba (vpředu)
Daniel Havel a Jan Štěrba (vpředu)

Fuksa zajel na obou tratích celkově třetí nejrychlejší čas. Jistotu závodu o medaile měli hned po rozjížďce na kilometru také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, deblkajak Daniel Havel, Jan Štěrba a čtyřkajak Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Štěrba. V kategorii čtyřkanoí se přihlásilo pouze šest posádek, proto čtveřici Tomáš Janda, Dan Drahokoupil, Vojtěch Ruso a Radek Miškovský čeká rovnou finálová jízda. Radoň s Dvořákem zase nemuseli na rozjížďku na neolympijské pětistovce.

Kajakářka Anna Kožíšková nepostoupila do finále kilometru z rozjížďky, ale s přehledem vyhrála semifinále a rovněž bude ve finálové devítce. Na poloviční trati zvítězil v semifinálové jízdě také Jakub Špicar a v opravných jízdách uspěly i Lenka Hrochová a Lucie Krpatová, které proklouzly z posledního, třetího postupového místa ze semifinále 1000 metrů.

Dostál si z vyřazení nedělal příliš velkou hlavu: Je to jenom sport

Úřadující mistr světa na kilometru Dostál v rozjížďce zaváhal. Chtěl se svézt na vlně vedoucího Dána Reneho Poulsena, jenže ten zpomalil a český kajakář se nechal dojet ostatními. "Věděl jsem, že nevyhraju, ale pak jsem nakonec musel docela finišovat, takže to bolelo, posledních sto metrů to bylo takové tuhé, ale aspoň jsem se rozjel. Takže si lépe rozvrhnu síly a snad postoupím do finále," řekl Dostál. To se mu však nepovedlo. "Dneska na to nebylo, docela jsem se vysílil při rozjížďce na čtyráku," řekl.

Těžkou hlavu si z toho ale nedělal. Stále má šanci vybojovat medaili v neděli na stejné trati v posádce čtyřkajaku, navíc moc dobře ví, že klíčovým závodem sezony bude až srpnové mistrovství světa v Miláně, kde se pojede o olympijská místa do Ria. "Černé myšlenky nemám, jenom jsem prostě nemohl. Jel jsem naplno, akorát to nevyšlo. Je to jenom sport,
každý má světlé i slabé chvilky, snad jsem si tu slabou vybral teď," prohlásil Dostál.

přehrát video
Dostál se v rozjížďce i semifinále pral s nervozitou, resp. únavou

Fuksa byl před závodem lehce nervózní, ale když už se rozjel po startu, cítil se dobře. "Myslím, že to bylo v suchém triku," prohlásil v narážce na skutečnost, že se prý ani nezapotil. "Snažil jsem se mít náskok, kdyby někdo ve finiši nastupoval, abych byl před ním. Síly jsem ještě nějaké měl, i když rozjížďka se nejede úplně ideálně, ale ve finále to snad bude ještě lepší," věřil dvojnásobný medailista z mistrovství světa a mistr Evropy na neolympijské pětistovce.

Deblkanoisté chtěli postoupit přímo do finále, což se jim ze třetího místa v rozjížďce podařilo. Měli ke své jízdě ale výhrady. "Bylo to tuhý, první ostrý závod sezony. Trochu nás překvapili Ukrajinci, kteří vystřelili jak rakety," prohlásil Dvořák. "První závod vždycky bolí, ale náš cíl byl postoupit," doplnil Radoň. Ve finále pojedou svoje tempo. "Jsme zkušení závodníci. Pojedeme líp technicky," plánovali.

Pro Havla se Štěrbou bude hlavní závod na ME až ve čtyřkajaku, ale oba dnes ukázali individuální sílu. "Jelo se nám špičkově, jízda se povedla parádně. Závod na deblu si užíváme, protože nikdo od nás vlastně nic nečeká," podotkl Havel. Zajeli celkově druhý nejlepší čas. "Prioritou je čtyřkajak, na kterém bychom rádi získali medaili. Když to padne na tom deblu, budeme jenom rádi, formu máme slušnou," doplnil háček české posádky.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích:

Semifinále:

500 m:

Muži:

K1: 1. Špicar (ČR) 1:39,300 - postoupil do finále.

Ženy:

K1: 1. Guyotová (Fr.) 1:51,220, ...7. Matoušková (ČR) 1:56,176 - vyřazena.

K2: 1. Jörgensenová, Hansenová (Dán.) 1:43,712, ...6. Havlová, Machová (ČR) 1:47,516 - vyřazeny.

1000 m:

Muži:

K1: 1. Pimenta (Port.) 3:29,304, ...5. Dostál (ČR) 3:33,432 - vyřazen.

Ženy:

K1: 1. Kožíšková (ČR) 4:02,456 - postoupila do finále.

K2: 1. Corberaová, Barriosová (Šp.) 3:52,732, ...3. Hrochová, Krpatová (ČR) 3:56,780 - postoupily do finále. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.