Prskavec je podruhé mistrem světa do 23 let

Foz do Iguacu (Brazílie) Kajakář Jiří Prskavec se stal v Brazílii slalomářským mistrem světa v kategorii do 23 let. Prskavec potvrdil ve Foz do Iguacu roli favorita a ve finále zvítězil po čisté jízdě o tři a půl sekundy před Španělem Davidem Llorentem.

Titul pak Prskavec získal také s hlídkou, jejímiž dalšími členy byli Ondřej Cvikl a Petr Binčík. V závodě juniorských kanoistů skončil Václav Chaloupka třetí a byl i členem bronzového týmu. Stříbrné medaile vybojovala družstva kanoistek v obou kategoriích, bronz přidali kanoisté do 23 let.

V závodě juniorských kanoistů skončil Václav Chaloupka třetí za Kacperem Sztubou z Polska a vítězným Slovákem Markem Mirgorodským.

Prskavcovi se poprvé stalo, že ve finále mistrovství světa jel jako poslední, neboť i s jedním dotykem branky vyhrál semifinále. Vyrovnal se s tím a už před závodem věřil v medaili. "Když jsem sedl na vodu, věděl jsem, že když to sklouznu normálně, že medaile bude," uvedl Prskavec. Na jistotu ale nejel. "Tak nejezdím. Říkal jsem si, že to tam pošlu jako vždycky. Cítil jsem, že musím riskovat, medaile mi nestačí. Chtěl jsem zlato," prohlásil Prskavec.

Vodní slalomáři přitom nemohli na MS v Brazílii trénovat. Do turbíny umělého kanálu vlezl třímetrový krokodýl a způsobil poruchu, kvůli níž několik dní netekla divoká voda. Prskavcovi absence přípravy v dějišti nevadila. "Bylo vidět, že extrémně úspěšní byli Brazilci, jen neustáli finále. Já měl tu výhodu, že se rychle učím na nových tratích, byl jsem ve finále jistější," uvedl staronový šampion.

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu ve Foz do Iguacu (Brazílie):

Do 23 let:

Muži - K1: 1. Prskavec (ČR) 82,96 (0 tr. sekund), 2. Llorente (Šp.) -3,46 (2), 3. Málek (SR) -3,73 (2), C1: 1. Burgess (Brit.) 93,22 (0), ...6. Rohan (ČR) -6,15 (4); 3xK1: 1. ČR (Prskavec, Cvikl, Binčík) 97,69 (0), 2. Polsko -1,80 (2), 3. Brazílie -2,18 (0), 3xC1: 1. Itálie 106,91 (2), ...3. ČR (Rohan, Říha, Mrůzek) -3,78 (2),

Ženy - C1: 1. Vilarrublaová (Šp.) 103,15 (0), ...8. Matulková -22,57 (8), 9. Jančová (obě ČR) -69,95 (50); 3xC1: 1. Španělsko 126,18 (2), 2. ČR (Matulková, Jančová, Koblencová) -11,64 (8).

Junioři - K1: 1. Grigar (SR) 86,04 (2), ...5. Maikranz -4,42 (2), 7. Zima (oba ČR) -7,27 (2), C1: 1. Mirgorodský (SR) 93,76, (2), 2. Sztuba (Pol.) -0,66 (2), 3. Chaloupka -5,17 (2), ...9. Heger (oba ČR) -9,02 (2); 3xK1: 1. Francie 101,87 (2), ...5. ČR (Šupolík, Maikranz, Zima) -6,38 (6), 3xC1: 1. Německo 106,18 (0), ...3. ČR (Chaloupka, Heger, Lhota) -10,40 (4).

Juniorky - C1: 1. Herzogová (Něm.) 113,03 (4), ...4. Fišerová -1,03 (2), 7. Satková (obě ČR) -2,77 (4); 3xC1: 1. Německo 136,20 (6), 2. ČR (Satková, Říhová, Fišerová) -7,39 (8).