ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

ČUS je finančně soběstačná a chystá sídlo na Strahově

Velikost textu:

Nymburk Výsledek hospodaření v loňském roce, plán na rok letošní, ale i nové sídlo představilo vedení České unie sportu (ČUS) na dnešní valné hromadě v Nymburku. Té se zúčastnil také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, který představil delegátům koncepci financování sportu ve spolupráci s ČUS na příštích deset let. Podle zprávy je společnost oddlužená a finančně soběstačná.

Valná hromada České unie sportu
Valná hromada České unie sportu

V uplynulém roce skončilo hospodaření unie ztrátou 12,46 milionu korun, ta ale zahrnuje také náklady na narovnání se Sdružením sportovních svazů České republiky ve výši 78,12 milionu. Bez této operace, při níž došlo k rozsáhlé směně majetku mezi hlavním městem Prahou, Fotbalovou asociací České republiky a ČUS na Strahově a která umožní vznik nového sídla unie, by byl výsledek plusový ve výši 65,65 milionu korun.

ČUS je tři roky po pádu loterijní společnosti Sazka podle vedení oddluženou organizací s vyrovnaným hospodařením a stabilizovaným majetkem. "Nepotřebných, ztrátových a vybydlených nemovitostí jsme se zbavili a ty, které mají pro ČUS význam, provozujeme bez ztráty nebo je pronajímáme," uvedl ekonomický ředitel unie Pavel Benda.

"Podařilo se nám rovněž vyrovnat dluhy a postupně investujeme. Nyní je hotová první etapa rekonstrukce ve Sportovním centru Nymburk, opravili jsme a vybudovali další infrastrukturu v plaveckém stadionu Podolí a v současnosti finišuje rekonstrukce rozhledny ve věži bývalého skokanského můstku na Zadově," vypočítal Benda.

Nezbytným krokem k ozdravení hospodaření ČUS bylo narovnání majetkoprávních vztahů na území Strahova. Budovy i pozemky už byly postupně předány, na stadionu Přátelství by tak mělo vzniknout nové sídlo ČUS. Mělo by být jakýmsi centrem českého sportu, sídlem pro ČUS, sportovní svazy a případné další zájemce ze sportovního prostředí.

"Potřebujeme důstojné sídlo, odpovídající této době, mezinárodním standardům, a rovněž klademe důraz na nízké provozní náklady. Dosavadní prostory nejsou vyhovující ani v jednom směru," prohlásil předseda ČUS Miroslav Jansta s odkazem na zchátralé kanceláře v tribuně rozpadajícího se strahovského spartakiádního stadionu.

přehrát video
Ministr Chládek představil novou koncepci rozvoje sportu

Ministr Chládek za jeden z klíčových kroků považuje přijetí zákona o podpoře sportu. Jeho záměrem by mělo být do roku 2025 dosáhnout úrovně výdajů ve výši 0,30,4 procenta hrubého domácího produktu. "Chceme dát příští rok do sportu tři miliardy navíc, na konci volebního období této vlády by to mělo být už miliard sedm a na konci té koncepce se chceme pohybovat někde na částce 12 až 15 miliard," uvedl Chládek. ČUS pro letošní rok počítá s finančními zdroji ve výši 662 milionů korun.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.