ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja
Rio de Janeiro 2016

Znečištění Guanabary je problém. Jachtaři uvažují o přesunutí závodů

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Problémy se zněčištěním zátoky Guanabara dělají problémy pořadatelům olympijských her v Riu de Janeiru. Mezinárodní jachtařská federace (ISAF) již dokonce pohrozila, že pokud se situace nezlepší, přesune všechny soutěže do jiné lokality. Čistotu vody v místě od počátku jachtaři kritizují a označují ji jako otevřenou stoku.

Znečištěná zátoka Guanabara
Znečištěná zátoka Guanabara

Šéf soutěžního úseku ISAF Alastair Fox prohlásil, že už je vším znechucený, když vidí, jak málo se udělalo pro vyčištění zátoky alespoň od velkých kusů odpadků a plovoucích trosek. Na vině je prý místní vláda. ISAF podle něho nebude váhat přesunout regatu dál od města, aby zajistila regulérní soutěž. V úvahu podle něho připadají dvě trasy mimo zátoku přímo v Atlantiku, třetí trasu na otevřeném moři jachtaři ještě plánují. Také v zátoce Guanabara budou naplánovány tři trasy, možná ale nebudou pro olympijské soutěže využity.

Znečištěná voda představuje pro závodníky zdravotní i bezpečnostní riziko. Před několika měsíci kontrola odhalila v řece přitékající z města do zátoky přítomnost "superbakterie", která se obvykle vyskytuje v nemocničním odpadu, nereaguje na obvyklá antibiotika a léčba onemocnění je tak velmi složitá.

Před týdnem navíc v laguně Rodrigo de Freitas, kde se budou konat soutěže kanoistů a veslařů, uhynulo 37 tun ryb. Zatím není jasné, zda to způsobila náhlá změna teploty vody, nebo znečištění.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.