ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Koukal se připravuje do Ria. Bude to moje poslední sezona, vyhlásil

Velikost textu:

Praha - Všechny síly a zkušenosti zaměří badmintonista Petr Koukal do nadcházejících dvanácti měsíců. Chce mít jistotu startu na olympiádě v Riu de Janeiro, po které plánuje ukončit kariéru.

Petr Koukal
Petr Koukal

"Jsem rozhodnutý, že to je moje poslední sezona, což mi dodává spoustu energie a motivace. Není se už na co šetřit. Pocit, že to v dobrém skončí, mi pomáhá každé ráno při vstávání na trénink," řekl Koukal. Devětadvacetiletý rodák z Hořovic již startoval na olympijských hrách v Pekingu 2008 i o čtyři roky později v Londýně 2012, kde byl vlajkonošem české výpravy. 

"Teď mě čeká třetí kvalifikace a rád bych zúročil své zkušenosti," řekl Koukal. "Nejdůležitější je zdraví," uvedl hráč, který prodělal rakovinu varlat.

přehrát video
Petr Koukal se chystá na olympiádu

Kvalifikační cyklus badmintonistům startuje 4. května a z redukovaného pořadí světového žebříčku se do Ria dostane 38 hráčů. Koukal je aktuálně sedmadvacátý. "Rád bych tu pozici vylepšil, aby to nebyly nervy jako v boji o Londýn," připomněl situaci před minulými hrami, na které se dostal až jako poslední hráč. V předběžném plánu má odehrát za rok asi 26 turnajů, přičemž do žebříčku se hráčům počítá deset nejlepších výsledků. Aby Koukal o výpravu do Ria nepřišel, musí letos nasbírat zhruba 22 tisíc bodů.

Petr Koukal:

"Nejsem konzistentní hráč, proto se snažím hrát víc a čekám na výsledky. Každý bod je důležitý a počítá se."

Konec spolupráce se stávajícím trenérem 

Z finančních důvodů ukončil Koukal po dvou a půl letech spolupráci s nizozemským koučem Dickem Palyamou. Sto tisíc korun měsíčně už mu platit nemohl. "Je to těsně před olympijskou kvalifikací nešťastný okamžik a je to škoda nejen pro mě, ale i pro český badminton," uvedl Koukal.

Nyní má český badmintonista v plánu vrátit se k dřívější praxi a více cestovat po světě. "Bylo krásné být dva a půl roku doma, ale teď se pokorně vracíme k tomu, co bylo na začátku," řekl. Sparringpartnery si sežene, za 15 let na okruhu má kontaktů dost. Například během asijského turné bude trénovat s malajsijským národním týmem.

Sedminásobný mistr republiky má vyčísleno, že na sezonu potřebuje okolo dvou milionů korun, aby mohl hrát na úrovni a mohl pomýšlet na Rio. Zatím má podle svých slov asi dvě třetiny. I proto pořádá firemní akce a trénuje s lidmi za peníze. "Není to často, ale dělám to. Je to začarované kolečko. Na jednu stranu je milé vidět, jak to lidi baví, ale mně to místo odpočinku a regenerace bere čas a energii," řekl. Nově vstoupil do projektu veřejného sponzoringu. Fanoušci si mohou koupit jeho certifikát a dostanou třeba jeho limitovanou sérii raket a ten nejštědřejší možná vyrazí i do Ria. "Nebojím se toho. Je to trošku kontroverzní, ale mám takové věci rád. Potkávám hodně lidí, kteří chtějí pomáhat a tohle je možná nenásilná cesta pro všechny, jak pomoci," řekl Koukal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.