ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Fuksa si chce z Račic odvézt medaili, vrcholem ale bude MS

Velikost textu:

Praha - Za normálních okolností by rychlostní kanoista Martin Fuksa v těchto dnech teprve absolvoval objemovou přípravu, letos však už jezdí i kvalitní tréninky a v příštích týdnech bude ladit formu. Důvodem je mistrovství Evropy, které se uskuteční na domácí vodě v Račicích o prvním květnovém víkendu. Přesto kontinentální šampionát není to, na co se letos zaměřuje. Až srpnové mistrovství světa v Miláně ukáže úspěšnost sezony, neboť se tam pojede o účast na olympijských hrách. A to je hlavní cíl českého singlkanoisty.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Fuksa je dvojnásobným medailistou z mistrovství světa, už několik let se o něm mluví jako o nástupci slavného Martina Doktora. V Račicích bude útočit na třetí titul evropského šampiona v řadě na neolympijské pětistovce i na olympijském kilometru. "Plán je takový, že chci zůstat zdravý, abych tady vůbec mohl závodit. A cíl? Asi pojedu všechny tratě (200, 500 a 1000 m), takže bych rád udělal alespoň jednu medaili, to by bylo fajn. A je jedno jakou," řekl Fuksa v pondělí v Račicích.

Je těžké předvídat, jaká bude na domácím ME konkurence. Lákadlo olympijské nominace je velké, takže rychlostní kanoisté zaměřují přípravu až na srpen. ME v tak brzkém termínu se jim příliš nehodí. "Každý, kdo chce trochu na mistrovství Evropy zajet, tomu uzpůsobil přípravu. Já jsem začal letos jezdit rychleji dřív než v minulých letech, ale jsme dohodnutí, že jasným vrcholem je mistrovství světa. Takže když se Evropa nepovede, nebudu se z toho hroutit. Ale zase je to doma, takže se chceme předvést, já rád získávám medaile na velkých akcích," řekl.

Fuksa vyhrál na minulém ME v Brandenburgu pětistovku, před dvěma lety v Montemor-o-Velho rovněž a také kilometr. Na této olympijské trati byl i druhý loni na MS v Moskvě. "Ale to vůbec nic neznamená, letos to bude zase od nuly," podotkl jednadvacetiletý člen slavného kanoistického rodu. Letos vynechá všechny závody Světového poháru, místo nichž dá přednost přípravě, ale pojede na premiérové Evropské hry ve druhé polovině června do Baku. Nevyloučil účast na MS do 23 let tři týdny před MS seniorů, ani v září ME stejné věkové kategorie. A na začátku září by si rád jel vyzkoušet olympijskou trať do Ria.

Díky podpoře podstoupil nedávno i speciální zátěžové testy v Rakousku. "Pocitově, což musím zaťukat, se mi teď jezdí dobře. Ale nemůžu srovnávat," upozornil Fuksa na změnu hmotnosti lodě, která se letos snížila o dva kilogramy na 14 kg. "Uvidíme proti soupeřům, znát to docela je, hlavně ve sprintu. Musím se s tím sžít, je to méně stabilní, ale lepší se to," uvedl. V budoucnu může Fuksa zářit ještě víc, ale k Doktorovi stále ještě vzhlíží. "Lepší rozhodně nejsem, on sice vyhrál mistrovství Evropy dvakrát, já třikrát, ale musel bych třikrát vyhrát mistrovství světa a třikrát olympiádu. Mně by stačila z olympijských her medaile jedna," prohlásil. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.