ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Sledovat olympiádu zase s úsměvem, přeje si Ospalý a nová šéfka triatlonu

Velikost textu:
aktualizováno 26. 3. 2015 18:00

Praha  Letos fanoušci těsného spojení plavání, cyklistiky a běhu oslaví pětatřicáté výročí domácího triatlonového hnutí. Česká triatlonová asociace vykročila do roku 2015 s novým vedením a s pozoruhodnými plány. Jedním z nich je každoročně přilákat evropskou triatlonovu elitu na start závodu v samém srdci Prahy. V rozhovoru Sportovních zpráv hovořili o změnách předsedkyně triatlonové asociace Lenka Kovářová a stále aktivní reprezentant Filip Ospalý.

Český triatlon se v posledních měsících dočkal velkých změn. Do čela asociace tohoto sportu byla na konci roku jednomyslně zvolena Lenka Kovářová, která Česko ještě s dívčím jménem Radová dvakrát reprezentovala na olympiádě. "Stále se učím, jde o dynamický proces. Musím však poděkovat svému týmu, protože v něm vládne velmi tvůrčí atmosféra," zněla nadšeně Kovářová.

Novým šéftrenérem triatlonové reprezentace je od prosince Jan Řehula, kterého si fanoušci pamatují z premiéry triatlonu na hrách v Sydney, kde v roce 2000 získal bronz. Po závodní kariéře a zkušenostech s trénováním v Koreji a Austrálii teď chce sbírat úspěch s českými triatlonisty.

přehrát video
Hosté Sportovních zpráv: Filip Ospalý a Lenka Kovářová

"Vyklidili jsme přední pozice hlavně v mužské části v olympijském triatlonu. Honza je znám jako maximální dříč a mladým může ukázat cestu k úspěchu. Ti by z toho mohli růst a v dalším olympijském cyklu těžit z toho, co jim předá," uvedl stále aktivní závodník a nový člen Rady triatlonové asociace Filip Ospalý a dodal: "Jeho svěřenci se dokázali nominovat na olympiádu do Londýna. Je bývalým úspěšným triatlonistou, teď vlastně už i trenérem. Zkušenosti má obrovské. Pro český triatlon jenom dobře. Snad se zase budeme na olympiády koukat s úsměvem."

Bude mít ale triatlonová asociace dostatek prostředků na zaplacení tak kvalitního trenéra? "Musí na to mít. Když chceme být konkurenceschopní, musíme mít trenéra, který se vyzná ve světovém triatlonu. Navíc z mých rozhovorů s ním vím, že to byl jeho sen. Má v Čechách rodinu a jeho děti už triatlon dělají," uvedla Kovářová.

Nových tváří je ve vedení triatlonistů opravdu hodně. "Máme nové obchodní ředitele, obměnili jsme radu triatlonové asociace i další reprezentační úseky. Vzali jsme to zbrusu nově a doufám, že to bude mít efekt, který si slibujeme," řekla Kovářová. Vystudovaný ekonom Ospalý přijal roli v radě i z pocitu povinnosti českému triatlonu oplatit podporu, kterou v minulosti měl. "Triatlonová asociace, dříve svaz, mi za třiadvacet let závodění hodně dala, takže bych jí to chtěl vrátit a korigovat směr českého triatlonu," řekl.

Asociace má do budoucna velké plány, ke kterým patří i unikátní akce s názvem TRIPrague. Jde o závod, který se v srpnu uskuteční na tratích polovičního Ironmana v Praze. A právě to bude pro sportovce obrovská výzva. Poplavou ve Vltavě, na kole pojedou až na Karlštejn a poběží se i přes Karlův most. Podobné závody se už konají třeba v Londýně nebo Dubaji.


"Přemýšleli jsme, jak to celé pojmout. Rozhodli jsme se pro závod v Praze. Už dlouho se všichni ptali, kdy bude závod v tak krásném evropském městě. Je to velká věc a hlavní event letošního roku. Zatím jako součást Českého poháru ale máme ambice, aby se podnik stal členem rodiny série Ironman nebo Challenge. Uvidíme, jakým směrem se vydá. Myslím, že bude hoden obou sérií," popsala Kovářová

Hlavní tváří víkendové akce TRIPrague bude nejúspěšnější český triatlonista posledních let: bývalý mistr Evropy, vicemistr světa a nově také člen rady triatlonové asociace – Filip Ospalý. "Doufám, že jako tvář závodu přilákám spoustu závodníků, a samozřejmě se budu snažit závod i vyhrát," uvedl Ospalý.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.