ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Okamžitě víme o třech miliardách, říká Jansta o možných penězích do sportu

Velikost textu:

Praha – Svůj plán na řešení nedostatku peněz v českém sportu, zejména mládežnickém, má Česká unie sportu (ČUS), která ve spolupráci s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravuje novou koncepci, jež má otázku financování řešit. "Okamžitě víme o třech miliardách," tvrdí předseda ČUS Miroslav Jansta, který chce peníze ze sázení a zlepšeného výběru daní.

přehrát video
Jansta o financování sportu: Potřebujeme dostat peníze do škol a klubů

Janstovi se nelíbí porevoluční vývoj financování sportu. "Za posledních 25 let stát neprovedl jedinou investici do sportu. Ani pro reprezentaci, ani pro rekreační sport. Ze státu ani nikdo pořádně neví, jaký mají majetek. Teď pod vedením pana Chládka (ministra školství) se to mění, došlo ke změně koncepce," tvrdí.

ČUS se soustředí na změnu systému financování. "My navrhujeme rozdělování peněz na ministerstvu, aby se více zprůhlednilo. Nyní tam je sedm programů, my jich navrhujeme deset. Na internetu by bylo jasně dohledatelné, jak a podle jakých pravidel byly peníze rozděleny. Nynější pravidla jsou z počátku devadesátých let."

Jansta zdůrazňuje čtyři základní cíle. "Všeobecné sportování, státní reprezentace, sportovně-rekreační infrastruktura a sportovní průmysl. Na ten se zapomíná, ale je důležitou složkou," říká. Finance mají přijít z kurzovního a loterijního sázení, navíc je dle něj třeba vytvořit podmínky, aby si kluby byly schopné zajistit peníze samy.

"Obchodní firmy by pak měly v rámci společenské odpovědnosti od místní až po celostátní úroveň přispívat na sport, kulturu a sociální věci, jako se to děje ve všech normálních vyspělých zemích. Také vidíme nárůst při zvyšování výběru daní a růstu HDP. Od roku 2006 se výdaje na sport snižovaly, zatímco HDP šel nahoru. Naše představa je, že by do sportu šlo stejně jako do kultury, protože sport je taky kultura. Je to výchova občanů ke sportovně-kulturnímu chování," myslí si Jansta.

A kde by na to chtěl vzít? "Okamžitě víme o třech miliardách. Jedna je z nelegálního sázení, 800 milionů můžeme dostat z loterijního sázení a miliardu z kurzového sázení. A když dojde ke zlepšení výběru daní, jak slibuje pan Andrej Babiš, tak tam máme další jednu až tři miliardy. Tím se dostaneme na úroveň roku 2006. Potřebujeme dostat peníze dolů do škol a klubů," uzavřel.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.