ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk
Téma pro hosty

Kostelecký: Složitější je se na olympiádu dostat, než ji pak vyhrát

Velikost textu:

Praha – Vrchol nejen soutěží ve střelbě přijde na olympijských hrách v Riu de Janeiro v létě příštího roku. Pro řadu sportovců je proto velmi důležitá letošní sezona. Sportovní střelci bojují o účastnická místa a konkurence je obrovská. Špičku okupují zkušení borci, mezi které patří i olympijský vítěz z Pekingu David Kostelecký, zároveň se do ní však také tlačí mladé naděje. Jednu z možností, jak vybojovat místo v Riu, budou mít střelci i na Evropských hrách v Baku.

přehrát video
Kostelecký nejen o složité kvalifikaci do Ria

"Je složitější se do Ria dostat, než tu olympiádu potom možná vyhrát. Začali jsme brzy, povedlo se nám sehnat prostředky na přípravu. Od ledna cestujeme po světě za teplem," nastínil v pořadu Téma pro hosty Kostelecký.

Konkurence je čím dál větší. "Naši rivalové zejména z jižních států se připravují od listopadu a na výsledcích je to znát," zdůraznil Kostelecký. Za sezonu mají brokaři sedm šancí, po z českého pohledu nepříliš vydařeném závodě v Acapulcu nyní už jen šest. "Bude to složité a nemusí se to povést," upozornil.

David Kostelecký:

"Špička se rozšiřuje. Momentálně to je 50 nebo 60 lidí, kteří to umí na vysoké úrovni. O to je těžší se prosadit."

Střelecké závody se převážně konají mimo Evropu. "Je to časově i finančně složité. Podpora státu do sportu není adekvátní na výsledky, které tu celkově jsou. Měli jsme tři soustředění v teple, museli jsme si na to půjčit prostředky. Dodnes nevíme, kolik těch prostředků dostaneme. Je to těžké naplánovat, ale v letošní sezoně jde o všechno a naplánovat jsme to museli," prohlásil Kostelecký.

Baku – atmosféra olympijských her na zkoušku

O jedno účastnické místo se bude bojovat i v Baku na Evropských hrách od 12. do 28. června. Nominačním kritériem je evropský žebříček. Podle něj by měl do Ázerbájdžánu vyjet právě Kostelecký a Jiří Lipták. "Kdyby někdo z nás teoreticky vystřílel místo na olympiádu předtím, myslím si, že by tam mohl jet náhradník, aby vybojoval druhé místo," vysvětlil čtyřnásobný olympionik.

Podle zkušeného střelce může být atmosféra speciální zejména pro mladé závodníky. "Je to výborná věc i pro lidi, kteří neměli to štěstí olympijských her se účastnit. Třeba mladí střelci si mohou vyzkoušet ten formát, že se mohou potkávat s osobnostmi z jiných sportů. Může jim to pomoci v kariéře. Myslím si, že je to dobrý projekt," uvedl.

Zatím jediné účastnické místo pro Českou republiku na olympijských hrách v Riu vybojovala na minulém mistrovství světa puškařka Nikola Mazurová ve střelbě na 3x20 ran. Seznam volných i již obsazených kvalifikačních míst najdete zde.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.