ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

100 dní do Evropských her: ČOV se těší na medaile, aktivisté kritizují nedodržování lidských práv

Velikost textu:

Praha – Už jen sto dní zbývá do zahájení historicky prvních Evropských her - kontinentální obdoby olympiády - které se budou konat na samých hranicích Evropy a jihozápadní Asie v ázerbájdžánském Baku. Město u Kaspického moře přivítá od 12. do 28. června na 6 000 sportovců. Česká výprava bude mít zhruba 120 členů a také medailové naděje, z nichž mezi největší budou patřit rychlostní kanoisté. 

Baku bylo zvoleno Evropským olympijským výborem za pořadatele premiérových Evropských her před více než dvěma lety v prosinci 2012. Ázerbájdžán, který zbohatl na příjmech z těžby ropy a zemního plynu, byl tehdy jediným kandidátem. "Baku byl kandidát, který nejvíc chtěl a který nabídl nejvíc," říká ale mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Na inspekci přímo na místě byl nedávno sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor, který se rozplýval nad místními sportovišti. "Věřím tomu, že to pořadatelé všechno stihnou. Některá ta sportoviště jsou doopravdy monstrózní a nádherná. Někde jsou samozřejmě i provizorní sportoviště, ale tak to bývá na všech takových to hrách. Myslím si, že v celkovém efektu to budou velice hezké hry," prohlásil Doktor.

Lidskoprávní organizace ale nadšení sportovních funkcionářů z volby Baku nesdílí. Například Human Rights Watch upozorňuje na autoritářské praktiky ázerbájdžánské vlády, která se nebojí věznit své odpůrce z řad opozičních politiků, aktivistů, novinářů a bloggerů. Ázerbájdžánské autority také nedávno zmrazily bankovní účty mnoha občanských iniciativ a dlouhodobě se snaží potírat nezávislá média.

"Jestli Evropské hry mají ukázat, že sport může zanechat pozitivní odkaz, pak by měl být každý novinář a politický vězeň v Ázerbájdžánu propuštěn ještě před slavnostním zahajovacím ceremoniálem," prohlásila Jane Buchananová, ředitelka Human Rights Watch pro Evropu a centrální Asii.

Emmons: Bude to taková maličká olympiáda

Český olympijský výbor však, zdá se, otázka dodržování lidských práv v Ázerbájdžánu až tolik netrápí. "Věřím, že budeme úspěšní. Pro sportovce je to zároveň skvělá zkušenost před olympijskými hrami v Riu příští rok," uvedl Doktor.

Během sedmnácti dnů prvních Evropských her se rozdá 253 sad medailí a český tým bude v bojích o ně spoléhat zejména na olympijské vítěze ve sportovní střelbě Kateřinu Emmons a Davida Kosteleckého a vítěze z her v Londýně v cross country horských kol Jaroslava Kulhavého.

"Tím, že je to nové, tak ani moc nevím, co od toho mám čekat. Čekám trošku, že to bude taková maličká olympiáda, a těším se na to. Myslím, že to bude fajn akce, a myslím, že to i střelectví hodně pomůže, protože mi bylo nabídnuto, že bych mohla být jednou z tváří Evropských her, a i to byl pro mě impuls, abych tu nabídku přijala," svěřila se Emmons.

Ve výpravě by neměli chybět mistr světa v judu Lukáš Krpálek, čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Josef Dostál, Lukáš Trefil a Jan Štěrba i singlkanoista Martin Fuksa. Vedle tradičních disciplín se však v Baku představí i čtyři neolympijské sporty - plážový fotbal, streetball, karate a sambo. 

Přenosy z Evropských her budete moci sledovat na ČT sport.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.