ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk
Tipsport extraliga

Hráčská asociace chce přehodnotit ceny za přestupy

Velikost textu:
aktualizováno 3. 12. 2014 15:05

Praha - Na rozdíl od většiny zahraničních zemí nejsou v tuzemsku profesionální hokejisté, fotbalisté a florbalisté po skončení smlouvy pro další kluby volní zadarmo. Případní zájemci o jejich služby musí zaplatit jejich tabulkovou cenu. Česká asociace hokejistů to chce změnit. 

Hradec Králové - Třinec
Hradec Králové - Třinec

Je jim kolem třiceti a vědí, že českou nejvyšší soutěž už si nezahrají. Jsou totiž Češi. Pro extraligové kluby je levnější přivést do svého kádru cizince než zaplatit tabulkovou hodnotu za českého hráče. "Nedávno mi bylo dvaatřicet. Bohužel v Čechách byla jediná varianta, že mě někdo odkoupí z Hradce, kde to bylo někde přes 900 tisíc," dává příklad Martin Podlešák, který má na svém kontě 282 startů v české extralize.

"Tabulkami v extralize otvíráme Pandořinu skříňku. Je to systém, který tu je dlouho zaběhlý. Když jsme se začali bavit o tom, že bychom chtěli zásadní úpravu, setkali jsme se s nevolí. Nikomu se do toho nechce. Kluby jsou rády, že tabulky mají, protože mohou hráče obchodovat a Český svaz ledního hokeje by měl tendenci tabulky zrušit, ale musí dát na kluby. Zatím se s tím tedy nic neděje," říká šéf asociace Marek Černošek.Jedním z absurdních příkladů je Ladislav Kohn. Za toho musel Třinec zaplatit výchovné, přestože hráč strávil předchozích 16 sezon v zahraničí. To by chtěla hráčská asociace změnit. "Vázalo by se to do prvního přestupu nebo do třiadvacátého roku hráče. Podle toho, co nastane dřív," nastiňuje Černošek.

"Svaz řídí soutěže a kluby ze sportovní oblasti, my ale respektujeme, že to hlavní slovo by měli mít majitelé klubů," dodává mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund. "Víme, že není úplně jednoduché tabulky zrušit, napadnout soudem. Nebylo by to úplně dobře, protože bychom ochromili systém, který tady výchova mládeže poskytuje. Rádi bychom, aby se z tabulek stalo výchovné za hráče," uvádí Černošek.

přehrát video
V ČR vznikla hokejová hráčská asociace

"Pokud je hráč pod smlouvu a přijde jiný klub se zájmem, aby hráč přestoupil, je to na zobchodovatelnosti těch dvou subjektů. Ať si ho potom zobchodují. Ale když je hráč v mateřském klubu a chce do jiného, je bez smlouvy, tak přestupuje za tabulkovou hodnotu, kterou musí klub vyplatit, a pak hráči nabídnout smlouvu," vysvětluje Černošek s tím, že hráč do 20 let má hodnotut 800 tisíc, o rok starší už má hodnotu 860 tisíc. "Na tabulky jsou navázány koeficienty např. podle odehraných sezon v extralize," dodává.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.