ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Peking zbrojí na další olympiádu. Poručíme sněhu, zní z Číny

Velikost textu:

Peking - Šance Pekingu na pořádání zimní olympiády v roce 2022 rostou. Odpadla už většina kandidátů a kvůli penězům odstoupilo i norské Oslo, které bylo dosud považováno za favorita. Číně tak konkuruje už jen Kazachstán se svou metropolí Almaty. Peking mluví o skromnějších hrách, pro které by využil většinu sportovišť postavených pro letní olympiádu před šesti lety.

Peking usiluje o ZOH 2022
Peking usiluje o ZOH 2022

Hlavní arénou pro ZOH 2022 by byla národní pýcha a symbol mocné Číny – stadion Ptačí hnízdo, kde se teď občas hraje fotbal a v sezóně výpravná představení. "Od roku 2009 se tu konalo 160 velkých sportovních a kulturních představení, třeba mezinárodní fotbalové zápasy, jezdecké soutěže a závody aut," přibližuje ředitelka marketingu Tung Čchen-ming. Stadion stál 480 milionů dolarů, údržba vyjde na 11 milionů ročně. Aréna si na sebe nemá šanci vydělat.

přehrát video
Peking chce přebít Almaty a pořádat ZOH 2022

Plavecký bazén Vodní kostka má o poznání širší využití. Část slouží jako akvapark, i když momentálně je v rekonstrukci. Úspěšný je i basketbalový stadion, jenž plní propagační akce a koncerty. Pokud Peking zimní olympiádu získá, fanoušci by tam chodili na hokej a krasobruslení.

Zatímco v roce 2008 chtěla Čína zapůsobit a předvést se jako velmoc, pro rok 2022 je pragmatičtější. Olympiádu by využila k podpoře turistiky a místní ekonomiky. Jako základ by posloužila většina existujícího zázemí.

Logo Pekingu pro kandidaturu na ZOH 2022
Logo Pekingu pro kandidaturu na ZOH 2022

Protože Peking postrádá hodně sněhu, zimní sporty by se konaly na třech místech spojených rychlovlakem. "V Čang-ťia-khou je přes 90 sjezdovek a běžkařských tras odpovídajících mezinárodním standardům. Kvůli hrám bychom nemuseli moc utrácet," vysvětluje Wang Chuej z Komise pro pořádání zimní olympiády.

Přestože Čína má peníze i zázemí, kritici upozorňují na morální zábrany. Letní Hry dostala díky očekávání, že uvolní autoritářský režim a zlepší lidská práva, jenže nic z toho se nestalo.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.