ČTsport

ČTsport
středa 19. září 2018 Zita

Výstup s tragickým koncem: Před 30 lety zavlála na Everestu poprvé naše vlajka

Velikost textu:

Praha - Před třiceti lety stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa první Čechoslováci - Zoltán Demján s Josefem Psotkou. Tehdy padesátiletý zkušený horolezec Psotka se ale při komplikovaném sestupu přes jižní sedlo Mount Everestu zřítil. Pád nepřežil. Obrovský úspěch Československa tak poznamenala tragédie.

První Čechoslováci na Mount Everestu
První Čechoslováci na Mount Everestu

Expedice, kterou vedl docent František Kele, měla celkem 25 členů, ale neobešla se bez problémů. Základní tábor byl vybudován po čtrnáctidenním pochodu 6. září 1984 ve výšce 5 400 metrů. Přes další výškové tábory se horolezci propracovali až do 8 300 metrů nad mořem, kde postavili malý stan pro vrcholové družstvo. To mělo dojít do cíle dosud neslezenou cestou jižním pilířem, o niž se již dříve pokusila polská expedice.

Jako první z československé výpravy se měl o zdolání 8 848 metrů vysoké "střechy světa" pokusit Ján Porvazník. Měl ale potíže s očima - praskly mu cévy sítnice. Místo něj se tedy vzhůru vydali Jozef Just a šerpa Ang Phurb. Ti také neuspěli, zpět je zahnala silná vichřice. Dalšími na řadě byli Jozef Psotka a Zoltán Demján, zkušení a dobře aklimatizovaní horolezci. Ze základního tábora vyšli 11. října, o dva dny později dorazili do třetího tábora, kde je po obdivuhodném výkonu dohnal šerpa Ang Rita. Čtrnáctého se dostali do výšky 8 300 metrů. Našli stan, potraviny a kyslíkové láhve, které tam po svém pokusu zanechali Just s Ang Phurbem. K vrcholu dorazili brzy ráno. Závěrečný výstup jim trval osm hodin.

Demján: Hora si nás vybrala

V patnáct hodin a patnáct minut přesně, 15. října 1984, zavlála nad nejvyšší horou světa Mount Everest československá vlajka. "Jak horolezci říkají, hora si nás vybrala," poznamenal Demján k tomu, že právě jim se z celé skupiny výstup na Everest podařil. "Byla to chvíle dojetí, objali jsme se, po tvářích nám tekly slzy. Slova nebyla potřebná," dodal Demján.

Demján, Psotka a Ang Rita tak jako první dokončili takzvanou polskou cestu jižním pilířem. Před nimi se bez použití přídavného kyslíku na vrchol Everestu dostalo pouhých 16 lidí a nikdo z nich nebyl starší než padesátiletý Psotka.

Mount Everest
Mount Everest

Pro návrat si trojice zvolila cestu jižním sedlem, která vede lehčím terénem. Zastihl je však orkán a ve tmě se rozpojili. Do druhého tábora nejprve dorazil vysílený Demján a teprve ráno se dovlekl Ang Rita se zprávou, že na Psotku dolehla krize a odmítl jít dále. Snahu o jeho záchranu zkomplikovalo počasí. Druhý den bylo vpravo od trasy sestupu nalezeno Psotkovo mrtvé tělo a horolezec byl také na místě pohřben. "Asi jsme udělali vše, co se v té chvíli dalo udělat. Problém byl v extrémně špatném počasí, v silném větru a v tom, že jsme sestupovali již za tmy. Když přidáme, že za celý den jsme vypili možná jeden litr tekutiny a byli jsme velmi dehydrovaní... V takových podmínkách se sem tam chyby stanou," vzpomíná dnes Demján.

První pokusy o výstup na Mount Everest

Prvnímu výstupu na nejvyšší horu světa Čomolungmu (Sagarmarthu), známější pod evropským jménem Mount Everest, předcházela léta více či méně úspěšných pokusů. Pod horou se vystřídalo jedenáct výprav. Na vrcholu nakonec 29. května 1953 stanuli členové britské expedice Nepálec Tenzing Norgay a Novozélanďan Edmund Hillary. Šlo o první zdokumentovaný výstup na Mount Everest. Jako první Čech se na vrchol dostal po roce 1991 Leopold Sulovský. 

Hillary a Tenzing
Hillary a Tenzing
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.