Ospalý české maximum na Havaji nepřekonal, na Ironmanovi byl jednatřicátý

Kona (USA) – Útok triatlonisty Filipa Ospalého na české maximum Petra Vabrouška, který v roce 2002 skončil 19., na legendárním havajském Ironmanovi nevyšel. Český triatlonista obsadil 31. příčku a časem 9:10:57 zaostal i za osm let starým výkonem Martina Matuly (8:48:50). Osmatřicetiletý Ospalý se po plavání držel v nejlepší desítce, ale v cyklistické části z elitní skupiny vypadl. "Bohužel jsem se nedokázal s tratí a počasím na Havaji poprat lépe," konstatoval Ospalý. Legendární závod vyhrál Němec Kienle, svěřenec českého trenéra Luboše Bílka.

Triatlonista Filip Ospalý
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

Novým mistrem světa v dlouhém triatlonu se stal Němec Sebastian Kienle, kterého trénuje český kouč Luboš Bílek. Ve 30 letech přidal v čase 8:14:18 prestižní primát k letošnímu titulu mistra Evropy. Vloni na Havaji skončil Kienle třetí, tentokrát stál na pódiu nejvýše spolu s Američanem Benem Hoffmanem a krajanem Janem Frodenem, olympijským šampionem z Pekingu.

Mezi ženami obhájila prvenství a vyhrála celkem potřetí Australanka Mirinda Carfraeová. Závod složený z 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonského běhu zvládla za 9:00:55. Třiatřicetiletá vítězka v běhu překonala vlastní traťový rekord časem 2:50:26 a nechala za sebou švýcarskou debutantku Danielu Ryfovou, na niž po cyklistické části ztrácela zhruba 14 minut. Třetí skončila Britka Rachel Joyceová.

Svůj první dlouhý triatlon na Havaji absolvoval bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi, který po nehodě v roce 2001 přišel o obě nohy. Ke sportu se vrátil jako vozíčkář a vybojoval řadu triumfů na paralympijských hrách či cyklistickém mistrovství světa handicapovaných na handbiku. Na Ironmanu sice nevyhrál, ale zážitek ze závodu ho dojal.

"Fantazie. Tenhle den bude mít v mém srdci místo do konce života," rozplýval se sedmačtyřicetiletý Ital, který skončil na 272. místě absolutního pořadí v čase 9:47:14. Ve své kategorii byl devatenáctý. Že si pro svou premiéru vybral zrovna Havaj, označil za značnou troufalost. "To je, jako kdybyste řekli: mám rád auta, chtěl bych závodit. Uvažuji o Velké ceně F1 v Monze," uvedl.

Ospalému Ironman nevyšel, Česko však přesto zaznamenalo úspěch

Triatlonový závod Ironman na Havaji, mistrovství světa v dlouhém triatlonu (3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole, 42,195 km běhu):

Muži: 1. Kienle (Něm.) 8:14:18, 2. Hoffman (USA) 8:19:23, 3. Frodeno (Něm.) 8:20:32, 4. Potts (USA) 8:21:38, 5. Viennot (Fr.) 8:22:19, 6. Frommhold (Něm.) 8:22:29, ...31. Ospalý (ČR) 9:10:57.

Ženy: 1. Carfraeová (Austr.) 9:00:55, 2. Ryfová (Švýc.) 9:02:57, 3. Joyceová 9:04:23, 4. Swallowová (obě Brit.) 9:10:19, 5. Steffenová (Švýc.) 9:12:43, 6. Gajerová (Něm.) 9:16:58.