ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
MS ve vodním slalomu

Čeští kanoisté ani kajakáři ve finále nebyli, Hošková skončila čtvrtá

Velikost textu:
aktualizováno 20. 9. 2014 22:12

Deep Creek Lake (USA) Čeští vodní slalomáři prožívají nešťastné mistrovství světa. Zastoupení neměli muži ve finále kategorií K1 ani C1. Za hranicí postupové desítky zůstalo v semifinále v americkém Deep Creeku trio kanoistů Michal Jáně, Jan Mašek a Vítězslav Gebas. Mistrem světa se stal Američan Fabien Lefevre. V neolympijské disciplíně kanoistek skončila na nepopulárním čtvrtém místě Kateřina Hošková, nadějná Martina Satková ve svém prvním velkém finále obsadila šestou pozici. Zlato bere Australanka Jessica Foxová. Totálním triumfem francouzských závodníků skončilo finále kajakářů. Vyhrál Boris Neveu před krajany Sebastienem Combotem a Mathieuem Biazizzoem. Česká reprezentace si spravila chuť alespoň v závodech hlídek kanoistky vyhrály, kanoisté a kajakáři byli druzí.

Kanoista Vítězslav Gebas
Kanoista Vítězslav Gebas

Závod kanoistek vyhrála favoritka Jessica Foxová z Austrálie o skoro šest sekund před Britkou Mallory Franklinovou. Hošková byla pomalejší než vítězka o více než deset sekund a na bronz jí chybělo 3,41 sekundy. "Chtěla jsem být do pátého místa, takže to jsem splnila, ale možná trochu to mrzí, k medaili nebylo daleko," uvedla Hošková. "Přišlo mi, že jsem jela dobře, ale čas tomu moc neodpovídal. Musím se podívat na video a probrat to s trenéry," dodala.

Ani jeden z českých kanoistů nepředvedl čistou semifinálovou jízdu. Ta by teoreticky poslala těsně do finále Gebase, jenž si nicméně připsal tři dotyky na brankách a byl z české trojice nejhorší pětadvacátý. O jedno místo před ním skončil s dvousekundovou penalizací Mašek. "Jsem z toho zklamanej, nevyšly mi ty bubláky, tam jsem to nezvládl," komentoval Gebas část trati, kde se voda točila na místě, a kde si připsal první dotyk. "Pak jsem začal trochu víc riskovat, přidal další šťouchy a bylo to hotový. Nic moc, musím to nějak překousnout," litoval.

Nejblíže postupu byl Jáně na 17. pozici, jenž s jedním dotykem branky zaostal za desátou příčkou o tři a půl sekundy. Na vítěze semifinále Fabiena Lefevreho z USA ztratil devět a půl sekundy. "Štve mě ten zbytečný šťouch na předposlední brance, škoda. Ale i tak ta jízda nebyla nic moc," poznamenal Mašek. "Nahoře mi nevyšla voda, odjel jsem tam trochu z trati a ztratil jsem hodně. Ale na hodně místech mi to nejelo a na finále by to nestačilo ani bez šťouchů," uznal kanoista.

O medaile nebojoval vedle Čechů ani pětinásobný olympijský medailista Michal Martikán ze Slovenska (v semifinále 12.) a úřadující mistr světa z Prahy Brit David Florence (26.).

Závod vyhrál naturalizovaný Američan Fabien Lefevre, který sice po průjezdu cílem byl druhý vinou doteku branky, ale úspěšný protest domácí výpravy ho posunul na první pozici o 1,8 sekundy před Slovince Benjamina Savšeka.

Lefevre jel i finále kajakářů, ale obdržel padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky, kterou se mu už odvrátit nepodařilo. Ve finále bylo celkem šest Francouzů, z toho tři naturalizovaní. Zbývající trio opanovalo stupně vítězů - vyhrál Boris Neveu před Sebastienem Combotem a Mathieum Biazizzem. Čtvrtý byl Thomas Bersinger, Francouz v barvách Argentiny, pátý další francouzský kajakář Lucien Delfour, který pro změnu reprezentuje Austrálii.

Češi vylepšili dojem v hlídkách

Francouzi pak složili i vítěznou hlídku, která jako jediná porazila české trio Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek. Druzí skončili i kanoisté. Podlehli pouze Slovákům o 99 setin, a to až po protestu. V původním pořadí byli Češi první, ale soupeřům rozhodčí umazali dvě trestné sekundy. Kanoistky měly jen tři protivníky a zvítězily i se čtyřmi dotyky branek o více než 11 sekund před Británií.

Výsledky MS ve vodním slalomu

Muži:

K1: 1. Neveu 101,61 (0 tr. sekund), 2. Combot -0,73 (2), 3. Biazizzo (všichni Fr.) -1,31 (0), ...v semifinále 18. Prskavec, 22. Hradilek, 35. Přindiš (všichni ČR).

3xK1: 1. Francie 112,79 (2), 2. ČR -2,32 (2), 3. Británie -10,45 (2).

C1: 1. Lefévre (USA) 106,82 (0), 2. Savšek (Slovin.) -1,80 (0), 3. Anton (Něm.) -3,48 (0), ...v semifinále 17. M. Jáně, 24. Mašek, 25. Gebas (všichni ČR).

3xC1: 1. Slovensko 125,10 (6), 2. ČR -0,99 (4), 3. Slovinsko -2,74 (6).

Ženy:

C1: 1. Foxová (Austr.) 132,85 (4), 2. Franklinová (Brit.) -5,93 (6), 3. Reboursová (Fr.) -6,77 (6), 4. Hošková -10,18 (2), ...6. Satková -15,56 (6), v semifinále 13. Jančová (všechny ČR).

3xC1: 1. ČR 170,22 (8), 2. Británie -11,61 (14), 3. Francie -48,47 (58).


Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.