ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
Volba předsedy FIDE

Kasparov prohrál, šachu dál šéfuje Putinův chráněnec Iljumžinov

Velikost textu:
aktualizováno 11. 8. 2014 19:35

Tromsö (Norsko) – Garri Kasparov tuhle bitvu prohrál. Do čela Mezinárodní šachové federace, na jejíhož předsedu kandidoval, byl opět zvolen dosavadní předseda Kirsan Iljumžinov. Člověk, jenž o sobě tvrdí, že ho unesli mimozemšťani, svérázným způsobem řídí světový šach už od roku 1995. Za jeho znovuzvolení lobbovaly u jednotlivých národních svazů ruské ambasády po celém světě, včetně té v Česku.

"Jde ve stopách svého šéfa. Putin taky s nikým nikdy nevedl politickou debatu," prohlásil Kasparov, jenž byl dlouho jedním z vůdců protiputinovské opozice. Iljumžinov se naopak těší podpoře Kremlu a za jeho zvolení lobbovaly ruské ambasády po celém světě.

"Nikdo na nikoho netlačil. Říkali samozřejmě, že by byli rádi, kdybychom podpořili jejich kandidáta. My jsme se nakonec rozhodli, že podpoříme Garriho Kasparova," přiznal předseda českého šachového svazu Viktor Novotný.

Český hlas však nakonec ke zvolení Kasparova nestačil, Iljumžinova ve volbách v norském Tromsö podpořilo 110 delegátů, Kasparova jen 61. Předsedou FIDE tak zůstává multimilionář a bývalý prezident Kalmycké republiky Iljumžinov, který vybudoval své jmění na troskách Sovětského svazu a hrál šachy s Muammarem Kaddáfím nebo Saddámem Husajnem.

Do světového povědomí se ale nejvíc zapsal historkou o únosu mimozemšťany. "Vešel jsem do tubusu a uviděl postavy ve žlutých skafandrech. Často se mě ptají, jakou řečí jsme se bavili. Telepaticky, nebylo tam dost kyslíku," tvrdil.

Kasparova podpořila Evropa, svět preferuje Iljumžinova

Jednapadesátiletý Kasparov byl 18 let mistrem světa FIDE, ale v roce 1993 jeho nespokojenost s fungováním této organizace vyústila v založení konkurenční Profesionální šachové asociace. Tím začal rozkol ve světovém šachu, třináct let pak měla královská hra dva mistry světa.

Kasparov v roce 2005 šachovou scénu opustil a vrhl se na politiku. Začal vystupovat jako nesmlouvavý kritik prezidenta Vladimira Putina, založil vlastní stranu a chtěl dokonce kandidovat v prezidentských volbách, ale nakonec to vzdal. Po přijetí chorvatského občanství ho Chorvaté navrhli na předsedu FIDE a měl značnou podporu v evropských zemích, včetně České republiky.

Na ostatních kontinentech měl podle expertů navrch jeho soupeř, o rok starší Iljumžinov, což se v dnešních volbách potvrdilo. Podle šéfa německého svazu delegátům ze 174 zemí Iljumžinov slíbil, že do světového šachu investuje 20 milionů dolarů. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.