ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Jaroš přiletěl zpět do Čech. Už mi to konečně dochází, říká

Velikost textu:
aktualizováno 7. 8. 2014 23:33

Praha - S dvouhodinovým zpožděním se vrátila výprava českých horolezců z úspěšného pokusu vylézt na vrchol K2, která jako jediná ze čtrnácti osmitisícovek chyběla Radku Jarošovi k dokončení projektu Koruny Himálaje. Na jejich přestupu v Istanbulu totiž zastavila letecký provoz bouřka a déšť.

Radek Jaroš
Radek Jaroš

"Příroda ukázala, kdo je tady vládcem," komentoval to po příletu Jaroš, který zdolal všechny osmitisícovky bez kyslíku jako první Čech a jako patnáctý člověk na světě.

V příletové hale letiště Václava Havla na něj čekalo několik televizních štábů a na dvě stovky fanoušků. "Vítáme Krále Himálaje", stálo na obřím transparentu, v davu vlála i vlajka Nového Města na Moravě, odkud Jaroš pochází. Všem fanouškům se podávalo šampaňské, členové úspěšné výpravy Jaroš, Jan Trávníček, který se rovněž dostal na vrchol, a Petr Mašek si připili plzeňským pivem.

Oficiální oslavy zatím neproběhly, všichni se chystají na večer. "Už mi to konečně dochází, když vidím ty lidi, protože tam jsem si to kvůli únavě moc neužil, ale tady to bude určitě dneska lepší, uvidíme večer," usmíval se už odpočinutý Jaroš. Expedice na K2 byla nejspíš jeho poslední do vysokých hor. "Nikdy neříkej nikdy, ale prožil jsem tam dvacet let a nyní nemám žádný velký důvod se tam vracet," prohlásil.

Kopců, na které se ještě dá vylézt, je spousta

Dost práce před sebou mají tvůrci dokumentu Cesta vzhůru, který bude mapovat celý výstup na K2. Režisér David Čálek prozradil, že by se snímek měl v kinech objevit na začátku roku 2015. A rozhodně bude mít o čem vyprávět. "Všichni horolezci ví, že to, co se klukům tento rok povedlo, je rekordní výkon. Oni se v podstatě za 14 dní dostali na vrchol," ocenil.

Jaroš sám avizoval, že dá po návratu prostor odpočinku. To mu však Čálek příliš nevěří. "Jde o cestu vzhůru. Teď ho může čekat buď Koruna světa, nebo si najde nějakou další výzvu. Ale pro horolezce to nikdy nekončí, zajímavých kopců, na které se dá vylézt, je spousta," dodal Čálek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.