ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Za polárním kruhem začíná šachová olympiáda

Velikost textu:

Tromsö - V sobotu začne v norském Tromsö 41. šachová olympiáda. Mezi hráči ze 173 zemí budou i oba české týmy a hlavně muži chtějí za polárním kruhem dopadnout lépe než před dvěma lety v Istanbulu, kde obsadili až 34. místo.

přehrát video
V Norsku začíná šachová olympiáda

Pro mužský tým to bylo velké zklamání, protože tradičním cílem je umístění mezi šestnácti nejlepšími. Přitom David Navara hrál v Turecku skvěle a s osmi výhrami a třemi remízami byl vůbec nejúspěšnějším účastníkem olympiády. Navara, v současné době 34. hráč světového žebříčku, bude jedničkou českého týmu i v Norsku.

Spolu s ním za šachovnice usednou další tři zkušení hráči Viktor Láznička, Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula. Nováčkem je Martin Petr, moderátor televizního pořadu V šachu. Průměrný rating 2644 je řadí na 16. místo. Nehrajícím kapitánem je poprvé Vlastimil Jansa, který byl v roce 1982 členem týmu, jenž na olympiádě v Lucernu vybojoval stříbro.

Největším favoritem soutěže mužů jsou Rusové, kteří mají v Griščukovi, Karjakinovi a Kramnikovi na soupisce tři hráče z první světové desítky. Papírové předpoklady se však na šachových olympiádách často nenaplňují. Rusko většinou dominuje žebříčku, ale zlato naposledy slavilo v roce 2002, od té doby se na trůnu střídají Ukrajinci a Arméni.

Ti mohou ruský tým hodně potrápit i tentokrát a zvláště souboj Ruska s Ukrajinou bude v současné situaci hodně prestižní. Hostitelská země sice nasadí mistra světa Magnuse Carlsena, ale jeho podstatně slabší spoluhráči mu asi moc nepomohou. V soutěži žen se Rusky pokusí získat třetí zlato za sebou, ale s nejvyšším ratingem jde do boje Čína v čele s dvacetiletou mistryní světa Chou I-fan.

Český tým byl před dvěma lety na 27. místě, ale mezitím přišel o hráčku s nejvyšším ratingem. Bývalá juniorská mistryně Evropy Kateřina Němcová bude hrát v Tromsö za Spojené státy, kde dlouhodobě studuje. Kvůli nemoci chybí také další zkušená šachistka Eva Kulovaná. Týmu, který tvoří Olga Sikorová, sestry Karolína a Tereza Olšarovy, Kristýna Havlíková a Kristýna Novosadová, před startem patří podle ratingu 26. místo.

Český šach bude mít v Tromsö ještě jednoho zástupce. Vít Valenta ze Šumperka nastoupí za mezinárodní tým tělesně postižených sportovců. Kdysi talentovaný šachista se po těžké nehodě v roce 1996 znovu začínal učit mluvit i hrát šachy. Účast na olympiádě je tak pro něj vítězstvím bez ohledu na výsledky. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.