ČTsport

ČTsport
pondělí 24. září 2018 Jaromír

Bývalý jezdec Menšov přišel o umístění z Tour, vítězství z Gira mu zůstalo

Velikost textu:

Paříž - Ruskému cyklistovi Denisu Menšovovi byly kvůli nesrovnalostem v jeho biologickém pasu odňaty výsledky z Tour de France 2009, 2010 a 2012. Nepříliš průhledným způsobem, vložením do PDF dokumentu s jinými už známými dopingovými případy, to oznámila Mezinárodní cyklistická unie (UCI). Rus tak přišel o druhé místo z Tour před čtyřmi lety, naopak vítězství z Gira 2009 mu překvapivě zůstává. Menšov rovněž dostal dvouroční distance, svou kariéru nicméně před rokem již ukončil. Web ČT sport se procesu a fungování biopasů věnoval ZDE.

Denis Menšov
Denis Menšov

Dopingový případ nejlepšího ruského cyklisty poslední dekády se na veřejnost dostal mimoděk v seznamu dopingových případů UCI z 10. července. Předchozí případy trestů za biologické pasy u Itala Leonarda Bertagnolliho, Španěla Carlose Barreda a Belgičana Leifa Hosteho byly naopak od počátku medializovány.

Výsledková listina Tour de France z roku 2010 se mění kvůli dopingu už podruhé. Za vítěze byl po diskvalifikaci Španěla Alberta Contadora zpětně prohlášen Lucemburčan Andy Schleck, nyní byl z pořadí vyškrtnut i původně třetí Menšov.

Kvůli biologickému pasu má nyní potíže Roman Kreuziger, kterému v hodnocení Tour 2010 patří osmá příčka. UCI vyšetřuje údajné nesrovnalosti z let 2011 a 2012 a českému jezdci hrozí disciplinární řízení. Případ ho připravil o účast na letošním ročníku Tour a než se vyřeší, nebude Kreuzigera stáj Tinkoff-Saxo nasazovat ani do jiných do závodů.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.