ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

ZOH 2022 uspořádá Peking, Oslo či Almaty

Velikost textu:

Lausanne - Zimní olympijské hry v roce 2022 se uskuteční v Pekingu, Oslu nebo v Almaty. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že ve hře zůstávají všichni tři kandidáti, kteří po odstoupení ostatních adeptů zbyli. Z původních uchazečů se odhlásil jako poslední v minulém týdnu Lvov. Už dříve se kandidatury vzdal Stockholm i polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova. Mnichov po nesouhlasu občanů v referendu od záměru odstoupil ještě před podáním přihlášky.

Olympijský oheň
Olympijský oheň

Oslo ponechal výkonný výbor MOV ve hře, i když budoucnost kandidatury je nejistá. Norský projekt nemá potřebné vládní záruky a jednat se o nich bude teprve na podzim. O pořadateli se rozhodne v květnu 2015 na zasedání MOV v Kuala Lumpuru.

"Mezinárodní olympijský výbor je potěšen, že jsou připraveny tři rozdílné přístupy k organizaci her. Je tak na výběr mezi třemi odlišnými nabídkami, které obsahují různá poselství, přístup i rozpočet," uvedl prezident MOV Thomas Bach.

Peking se může stát prvním městem, které by uspořádalo letní i zimní olympiádu, protože letní soutěže hostilo v roce 2008. Alpské disciplíny by se měly konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou, která leží přibližně 190 kilometrů od Pekingu.

Nevýhodou čínské kandidatury nicméně je, že hry v roce 2018 přivítá jihokorejský Pchjongčchang a o dva roky později se letní klání pod pěti kruhy uskuteční v Tokiu. Šance se tak rýsuje pro kazašské finanční centrum Almaty, které už má jistotu, že v roce 2017 uspořádá zimní univerziádu.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.