ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

V Soči pomáhal Rusům ke zlatu, teď bude xenon doping

Velikost textu:

Berlín – Velkou aféru rozpoutala záhy po olympijských hrách v Soči zpráva, že ruští sportovci si pomáhali k lepším výsledkům inhalací xenonu, nepříliš známou a Světovou antidopingovou agenturou WADA nepostihovanou metodou pro zvýšení výkonosti. Zatímco Rusové na vdechování vzácného plynu neviděli nic špatného, mnozí to považovali za doping. Nyní jim dala za pravdu i WADA, která s účinností od 1. září umístila xenon na seznam zakázaných látek. Na výsledky ruských sportovců toto rozhodnutí však nebude mít zpětně žádný vliv.

Zlatá ruská štafeta
Zlatá ruská štafeta

Krátce po skončení zimních olympijských her v Soči přišla německá televize WDR s odhalením, že Rusům k zisku 33 medailí a vítězství v hodnocení zemí na Hrách pomohla dosud veřejně nepříliš známá metoda inhalování xenonu. Tento vzácný plyn podporuje tvorbu hormonu erythropoietinu (EPO) v těle a nepřímo tak napomáhá ke zlepšení výkonnosti. Přímé dodávání EPO do lidského organismu je ve sportu zakázáno a je bráno za porušení antidopingových pravidel.

"Xenon není zakázaný. Je možné, že to naši sportovci využívali. Na tom není nic špatného," tvrdil tehdy šéf ruské biologicko-lékařské agentury (FMBA) Vladimir Ujba. Podle WDR bylo užívání xenonu v ruském týmu rozšířené už od olympijských her v Aténách 2004, také proto, že WADA tuto metodu nesledovala a stávající metody dopingových zkoušek nemohly jeho přítomnost v těle odhalit.

"Tato metoda byla vyvinuta výhradně kvůli tomu, aby zvýšila výkonnost - pro mě to je doping," měl již tehdy jasno bývalý šéf WADA Dick Pound. A události začaly rychle nabírat na obrátkách. WADA původně chtěla xenon a spolu s ním i další vzácný plyn argon umístit na seznam zakázaných látek až od ledna 2015, nakonec se ale rozhodla běh věcí uspíšit.

Vědci do doby, než přišla televize WDR s nečekaným odhalením, neměli s inhalováním xenonu za účelem zvýšení výkonnosti žádné zkušenosti. Účinnost xenonu testovali jen na zvířatech. "Během jednoho dne, 24 hodin, stoupla produkce EPO z hodnoty 1,6 na 160 procent. To je výrazné zvýšení," uvedl dopingový analytik Mario Thevis. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.