ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Vzestup na divoké vodě. Čeští kajakáři sbírají mnohem více medailí

Velikost textu:

Vídeň - Kajak má v českém sportu dlouhou tradici, ovšem až do roku 2010 možná překvapivě vybojovali čeští reprezentanti jen dva bronzy v individuálních závodech na vrcholných akcích. Od té doby ale tato disciplína v Čechách zažívá nebývalý boom.

Jiří Prskavec se zlatou medailí
Jiří Prskavec se zlatou medailí

Vavřinec Hradilek, Jiří Prskavec a Vít Přindiš, to je trio, na které je za poslední čtyři roky medailové spolehnutí. Ale také to bude trio adeptů na jediné volné místo v olympijském týmu za dva roky v Riu.

Šampionát ve Vídni byl i přes výpadek deblkanoistů medailově nejúspěšnější za posledních šest let, v roce 2008 měli v Krakově Češi čtyři individuální cenné kovy. Kajakářky tehdy dokonce obsadily celé stupně vítězů. "Dobrá sobota, špatná neděle," zhodnotil trenér reprezentace Jiří Pultera vídeňské zlato Prskavce, stříbro Přindiše a bronz kanoistky Hoškové.

Dnes zažili výpadek deblkanoisté, kajakářka Kateřina Kudějová byla šestá. "Netipoval bych, že budeme mít prvního a druhého kajakáře. A stejně tak bych netipoval, že vypadnou oba debly, aspoň jedna účast ve finále měla být. Ale to je vodní slalom a to je na něm právě hezké," uvedl kouč. Sám před ME hovořil o jedné individuální medaili, tým přiveze tři. "To je nad plán," prohlásil spokojeně.

Česká republika je v posledních letech kajakářská velmoc. Chudá léta s bronzem Jiřího Prskavce staršího z MS v roce 1995 a stejným cenným kovem Ivana Pišvejce ze světového šampionátu 2002 vystřídaly v roce 2010 bohaté roky. Za poslední čtyři sezony mají čeští muži hned osm medailí z vrcholných akcí, tři poslední šampionáty (dvě ME a jedno MS) vyhráli a z OH v Londýně přivezl Hradilek stříbro. Loni byl za mistrem světa Hradilkem na MS v Praze Prskavec stříbrný.

"Je to super, perfektní. Je tam rezerva, že když se to nepovede jednomu, tak se to povede druhému a nebo i třetímu," pochvaloval si Pultera. Bude ale muset řešit nominační kritéria do Ria. Nyní má mistr Evropy a medailista z MS nominaci v týmu v dalším roce jistou, ale v olympijské sezoně se pojede jen o jedno místo.

"Ještě to vymyšlené nemáme, ale spíš se zatím kloním k tomu, že jistotu nebude mít nikdo a za medaile se budou udělovat bonifikační body při nominaci," přemýšlel nahlas kouč. "Bude to hodně těžké, ale myslím, že ten, kdo projde, bude skutečně nejlepší." Velkou budoucnost kouč vidí v Prskavcovi. "Zíral jsem, jel božsky, perfektní jízda, jede lehce a hlavně v klidu," pochválil kouč jednadvacetiletý talent.

Ocenil i jeho psychiku, neboť obhajoval. "Loni nebyl zdaleka pod takovým tlakem, tady to bylo těžší. Ale věřím, že ještě není na vrcholu, na mistrovství světa v září v USA bude velký favorit," řekl. "Důležité bude, aby vydržel zdravý."

Pravě zdravotní potíže ale nyní přibrzdily Hradilka, který si dává pauzu na doléčení bolavého krku a ruky. "To bylo rozumné rozhodnutí, snad se dá rychle dohromady," věřil Pultera. "Ale zvláštní je, že máme tři kajakáře s naprosto odlišným stylem jízdy. Jířa je techničtější, lépe mu to klouže, Vávra to staví na síle a Vítek je něco mezi nimi," podotkl Pultera.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.