ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka
ME ve veslování

Češi mají dvě zlata, triumfovali Synek i Knapková

Velikost textu:
aktualizováno 1. 6. 2014 16:14

Bělehrad – Ondřej Synek v závěrečném dnu veslařského mistrovství Evropy potvrdil roli favorita a ve svém premiérovém závodě sezony získal zlato. O nejvyšší příčky do konce závodu bojovala i Miroslava Knapková, která v dramatickém závěru taktéž obhájila titul mistryně Evropy.

Ondřej Synek
Ondřej Synek

Jedenatřicetiletý Synek v Srbsku absolvoval první závod sezony a zvládl jej na jedničku. Vyhrál všechny své jízdy a ve finále porazil druhého Němce Marcela Hackera o více než sekundu. Úřadující mistr světa ale musel v závěru o vítězství tvrdě bojovat s Hackerem, který na posledním mezičase 500 metrů před cílem vedl. Na Synkův finiš ale sedmatřicetiletý Němec nedokázal odpovědět. Třetí skončil Mindaugas Griskonis z Litvy.

"Jsem spokojený. Věřil jsem, že vyhraju, ale přece jen to byl první závod a nevěděl jsem, co od toho očekávat," řekl Synek. Předešlé možné starty vynechal s ohledem na zranění kolena z konce zimní přípravy. "V sobotu se mi ale jelo lépe, dneska to bylo velké trápení a spíše jsem to ubojoval," přiznal dvojnásobný stříbrný olympijský medailista.

Synek podle svých slov finále začal moc rychle a následně se dostal do problémů. "Zahltil jsem se a nedařilo se mi dostat do závodního tempa. Hlavně v polovině trati jsem se hodně trápil, ale pak v závěru už jsem si na Hackera věřil," dodal Synek, který se příští týden představí v Praze na Primátorkách. Měl by tam jet hlavní závod osmiveslic.

Knapková se umístění dozvěděla až po vylezení z vody

Olympijská vítězka z Londýna Knapková letos již startovala v úvodním závodě Světového poháru v Austrálii a stejně jako Synek v Bělehradě vyhrála všechny jízdy. I ona ale musela ve finále potvrdit své kvality. Po pomalejším začátku se do čela posunula až před posledním mezičasem a následně musela odrazit nápor dotírající irsko-nizozemské dvojice Chantal Achterbergová, Sanita Puspureová.

"Byl to dobrý a vyrovnaný závod. To se ale dalo čekat, už semifinále byla podle časů vyrovnaná. Poslední pětistovku jsem finišovala a jsem ráda, že se mi podařilo obhájit loňský titul," řekla Knapková, která na ME vedle čtyř zlatých získala i dvě stříbra.

Na stupních vítězů tak nechyběla v žádném kontinentálním šampionátu od roku 2007, kdy se ME začalo opět pořádat. Knapková byla na úvodním mezičase až čtvrtá, to ji ale příliš nezajímalo. "Já jsem si jela podle sebe, nekoukala jsem na ostatní. V sobotu foukal hodně vítr, tak jsem se připravila na to, kdyby se to opakovalo. Chtěla jsem jet technicky čistě a počítala jsem s tím, že se bude závodit až ve druhé polovině," vysvětlila.

V cíli nakonec porazila druhou Achterbergovou jen o tři desetiny sekundy. "Hlídala jsem si Němku Thieleovou, kterou jsem považovala za hlavní soupeřku, a Irku s Holanďankou jsem přehlédla. Jejich finiše jsem si všimla až pár metrů před cílem. Proto jsem taky ani po projetí cílem nevěděla, kolikátá jsem. To mi řekli, až když jsem vylezla z vody," přiznala Knapková, která stejně jako Synek bude příští týden startovat na Primátorkách. Ale pojede na skifu.

Dalších dvanáct českých posádek se představilo ve svých disciplínách ve finále B a čtyři z nich své poslední jízdy v Bělehradě vyhrály. Celkově sedmé místo obsadili Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč na dvojskifu lehkých vah, ženský dvojskif Lenka Antošová, Lucie Žabová, čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Milan Viktora, Karel Zadák, Jan Hájek, Michael Humpolec a párová čtyřka David Jirka, Petr Buzrla, Jakub Houska, Martin Basl. 

Mistrovství Evropy ve veslování v Bělehradě:

Muži:

Skif: 1. Synek (ČR) 6:54,95.

Skif lehkých vah: 1. Fraga (Portug.) 6:51,72, ...finále C: 1. Čabla (ČR) 7:08,2.

Dvojka bez kormidelníka: 1. Savič, Bogicevič (Srb.), ...finále B: 6. Melichar, Koloc (ČR) 6:42,65.

Dvojka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Niepmann, Tramer (Švýc.) 6:29,57, ...finále B: 1. Vraštil, Kopáč (ČR) 6:33,29.

Dvojskif: 1. Mascinskas, Ritter (Lit.) 6:08,82, ...finále B: 3. Andrle, Plocek (ČR) 6:20,93.

Dvojskif lehkých vah: 1. Delayre, Azou (Fr.) 6:11,80, ...finále B: 4. O. Vetešník, J. Vetešník (ČR) 6:21,47.

Čtyřka bez kormidelníka: 1. Británie (Gregory, Sbihi, Nash, Triggs Hodge) 5:46,86, ...finále B: 2. ČR (Podrazil, Doleček, Pilc, Štěrbák) 5:57,86.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Dánsko (Winther, Larsen, Barsoe, Joergensen) 6:08,81, ...finále B: 1. ČR (Viktora, Zadák, Hájek, Humpolec) 6:02,20.

Párová čtyřka: 1. Ukrajina (Michaj, Morozov, Nadtoka, Dovgodko) 5:41,92, ...finále B: 1. ČR (Jirka, Houska, Buzrla, Basl) 5:47,83.

Osmiveslice: 1. Německo (Planer, Wimberger, Kuffner, Johannesen, Schmidt, Jakschik, Reinelt, Drahotta, korm. Sauer) 5:33,95, ...finále B: 4. ČR (Altman, Paroulek, Litera, Lepier, Běhal, Srna, Kedaj, Šágr, kormidelník Hejdušek) 5:39,62.

Ženy:

Skif: 1. Knapková (ČR) 7:42,74.

Skif lehkých vah: 1. Nikolaiduová (Řec.) 7:33,12, ...finále B: 5. Pazderková (ČR) 7:56,99.

Dvojskif: 1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 6:52,15, ...finále B: 1. L. Antošová, Žabová (ČR) 7:01,76.

Dvojskif lehkých vah: 1. Milaniová, Sancassaniová (It.) 6:54,85, ...B finále: 5. Nacházelová, Nencini (ČR) 7:08,18.

Dvojka bez kormidelnice: 1. Gloverová, Swannová (Brit.) 7:03,62, ...finále B: 2. Kopecká, Stillerová (ČR) 7:22,79.

Párová čtyřka: 1. Bělorusko (Karstenová, Kuchtová, Bičyková, Šliupská) 6:14,64.

Osmiveslice: 1. Rumunsko (Cogianuová, Albuová, Ilieová, Dorneanuová, Petrilaová, Craciunová, Cojocariuová, Boghianová, korm. Drunceaová) 6:16,64.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.