BBV po 25 letech

Elitní závody SP v Novém Městě ovládli Schurter a Ferrandová

Nové Město na Moravě – Závod světového poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě vyhrál stejně jako v předchozích dvou letech Švýcar Nino Schurter. Úřadující mistr světa dnes zvítězil před Francouzem Stéphanem Tempierem a Němcem Moritzem Milatzem. Ženskou kategorii suverénně ovládla Pauline Ferrandová Prevotová. Francouzská závodnice nedala soupeřkám sebemenší šanci a hned po startu všem ujela. Českým bikerům Kateřině Nash a Jaroslavu Kulhavému se v závodech nedařilo. Nash dvakrát spadla, olympijský šampion nedojel.

SP horských kol v Novém Městě n. M.
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Z českých bikerů dopadl nejlépe Jan Škarnitzl, který se vrátil po zlomenině ruky k závodům 24. místem. Domácí favorité Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink po technických problémech neuspěli.

"Jsem naprosto spokojený. Sádru jsem měl mít až do zítřka a vůbec jsem nepočítal, že zde pojedu," pochvaloval si Škarnitzl. Cink měl naopak ke spokojenosti daleko, z boje o první desítku ho hned v zaváděcím kole vyřadil defekt zadního kola. "Neměl jsem nikdy defekt v tak důležitém závodě. Štve mě, že jsem si smůlu vybral zrovna v Novém Městě na Moravě," litoval nejlepší Čech průběžného pořadí SP.

Schurter šel do čela brzy po startu a poté už před sebe nikoho nepustil. "Dnešní vítězství bylo těžké. Musím říct, že vášniví a divocí fanoušci, kteří tu jsou, byli báječní. Velice rád tady závodím. Také proto, že mi tato trať vyhovuje," uvedl Schurter, jenž vyhrál s náskokem osmi vteřin, ale cílovou rovinku jel triumfálně s rukama nad hlavou.

Vítěz elitního závodu mužů Nino Schuter
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Na vítěze předchozích dvou letošních závodů SP Juliena Absalona z Francie, jenž nadále vede celkové pořadí, zbyla pátá příčka.

Ženám překvapivě kralovala Ferrandová-Prevotová

Nejlepší česká reprezentantka absolvovala bez úhony zaváděcí kolo, po němž ztrácela 48 sekund na čelo. Pak ale přišly dva těžké pády, které ji rozhodily. "Trať v Novém Městě je velmi fyzicky i technicky náročná, a pokud tady člověk udělá chybu, tak za to zaplatí," prohlásila v cíli Kateřina Nash.

Výsledkem pádů byla naražená ruka, kterou si Nash ihned po dojezdu ledovala. "V polovině závodu jsem z pádů byla otřesená. První jsem celkem zvládla, ten druhý mě ale připravil o elitní desítku," uvedla bikerka, která i přes zdržení dojela na patnáctém místě. "Dneska jsem na světovou špičku neměla, ale doufám, že to do příštího závodu vylepším," dodala Nash s úsměvem.

Dvaadvacetiletá Ferrandová-Prevotová si dojela pro první vítězství v seriálu způsobem start–cíl s velkým náskokem téměř tří minut před Kanaďankou Catharine Pendrelovou. "Nastavila jsem si své tempo a cítila jsem se výborně, tak jsem se jen snažila udržet rychlost po celou dobu závodu," popsala Ferrandová-Prevotová. Třetí byla norská legenda Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová.

Závod vůbec nevyšel Tereze Huříkové, která uzavírala první třicítku. V jeho průběhu byla až padesátá a na vítězku ztratila přes 11 minut. "Od začátku do konce to bylo na doraz, bolely mě nohy, záda... Přišlo mi, jako kdybych jela na pevném kole, a cítila jsem, že jedu pomalu," uvedla zklamaně Huříková.

Ani velký posun ve výsledkové listině ji příliš nerozveselil. "Bylo to spíše tím, že ostatním docházely síly, než že bych se rozjela. Celým závodem jsem se protrápila. V tréninku jsem do kopců lítala, dnes jsem je těžko vylezla," dodala Huříková.

Vastl dojel v závodě do 23 let sedmnáctý

Ještě dnes dopoledne proběhl závod SP mužů do 23 let. Zvítězil v něm Michiel Van der Heijden z Nizozemska a ukrojil z náskoku vedoucího muže průběžného pořadí Jordana Sarroua. Nizozemec se v polovině závodu začal ostatním vzdalovat. Francouz za ním nakonec zaostal o 31 vteřin. Na třetím místě skončil Gaze z Nového Zélandu.

Vítěz závodu mužů do 23 let Michiel van der Heijden

Teprve osmnáctiletý český biker Jan Vastl sice ztratil v cíli na vítěze přes pět minut, přesto měl z výkonu i výsledku radost. "Měl jsem cíl být do třicítky, to bych bral jako úspěch. Po startu to tam spadlo a já se tím posunul dopředu. Jel jsem pak celkem dobře, pořád jsem předjížděl a v takovéhle konkurenci jsem se 17. místem hrozně spokojený, konstatoval Vastl. Pavel Skalický skončil čtyřiatřicátý. Mezi první padesátku se ještě protlačil Kryštof Bogar.

Závod Světového poháru v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:28:33, 2. Tempier (Fr.) -8, 3. Milatz (Něm.) -14, 4. McConnell (Austr.) -28, 5. Absalon (Fr.) -29, 6. Hermida (Šp.) -47, ...24. Škarnitzl -4:48, 27. Hynek -5:28, 38. Ulman -6:32, 46. Cink -7:07, 61. Novák -8:52, 64. Nesvadba -9:25, 72. Eberl -10:44, Kulhavý nedokončil.

Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Absalon 640, 2. Hermida 410, 3. McConnell 400, ...11. Cink 282, 34. Kulhavý 95, 47. Škarnitzl 58, 51. Hynek 52, 68. Ulman 30.

Ženy: 1. Ferrandová-Prevotová (Fr.) 1:26:50, 2. Pendrelová (Kan.) -2:50, 3. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) -3:30, 4. Kalentěvová (Rus.) -4:05, 5. Neffová (Švýc.) -4:36, 6. Langvadová (Dán.) -4:45, ...15. Nash -7:33, 30. Huříková -11:35, 37. Štěpánová -13:07, 39. Šulcová, 48. Škarnitzlová obě -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Neffová 490, 2. Kalentěvová 430, 3. Lechnerová (It.) 408, ...17. Huříková 209, 36. Nash 76, 53. Štěpánová 32, 57. Šulcová 27, 62. Škarnitzlová 20, 64. Veselá (ČR) 16.

Muži do 23 let: 1. Van der Heijden (Niz.) 1:16:05, 2. Sarrou (Fr.) -31, 3. Gaze (N. Zél.) -1:58, 4. Koretzky (Fr.) -1:59, 5. Bouchard (Kan.) -2:20, 6. Rodríguez (Šp.) -2:54, ...17. Vastl -5:01, 34. Skalický -8:00, 49. Bogar -9:46, 53. Stošek -10:08.

Průběžné pořadí (po 3 ze 7 závodů): 1. Sarrou 230, 2. Van der Heijden 220, 3. Koretzky 175, ...21. Vastl 21, 50. Bogar 1.