ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard
Paříž-Roubaix

Žádný favorit: Vítězem Pekla severu je Terpstra

Velikost textu:
aktualizováno 13. 4. 2014 21:02

Roubaix – Tak dlouho favorité taktizovali, až si závod de facto sami prohráli. Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) zaútočil šest kilometrů před cílem a jízdou na samé hranici svých možností si dojel pro vítězství. Druhý pak v sedmičlenné skupině pronásledovatelů cílovou čáru na velodromu v Roubaix protnul John Degenkolb (Argos-Shimano), třetí dojel největší favorit Fabian Cancellara (Trek). Zdeněk Štybar skončil o místo lépe než loni na páté pozici. Podrobný on-line přenos ze závodu jste mohli sledovat exkluzivně na ČT sport.

Niki Terpstra s tradiční kostkou pro vítěze
Niki Terpstra s tradiční kostkou pro vítěze
Otevřít galerii
 • Niki Terpstra s tradiční kostkou pro vítěze autor: Eric Lalmand, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • John Degenkolb v cíli závodu Paříž-Roubaix autor: ERIC LALMAND, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Fabian Cancellara dojel do Roubaix jako třetí autor: ERIC LALMAND, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Niki Terpstra zvítězil na Paříž-Roubaix autor: Dirk Waem, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

On-line přenos (ukončen):

79 km

Hezké odpoledne u on-line přenosu ze závodu Paříž-Roubaix. vstupuje na něm v okamžiku, kdy jezdcům do cíle v Roubaix zbývá necelých 80 kilometrů.

78 km

Dosavadní průběh závodu najdete pod oknem s on-line přenosem. Problémy měli (a mají) Peter Sagan, který složitě dotahuje peloton, nebo vítěz závodu Milán-San Remo Alexander Kristoff.

77 km

Problémy se nevyhnuli ani hlavním favoritům Tomu Boonenovi (defekt) a Fabianu Cancellarovi (toho zdržel týmový kolega, který podklouzl na obrubníku a Cancellarovi spadl pod kolo).

77 km

První čtyřčlenná skupina má před pelotonem náskok lehce nad tři minuty, následuje hlavní pole i se Zdeňkem Štybarem a následně i odpadlíci (Sagan, Kristoff nebo i kapitán NetAppu Jan Bárta).

74 km

Ze závodu odstoupil jeden z jeho favoritů Alexander Kristoff (Kaťuša). Měl dva defekty a údajně se i připletl do jedné z kolizí.

74 km

 

Kolize, která zdržela Cancellaru

74 km

FOTO: Kolize, která zdržela Cancellaru.

72 km

Do hlavního pole se postupně prokousal problémy stíhaný Peter Sagan (Cannondale).

71 km

Peloton je na sektoru kostek č. 14, odstup první skupiny uprchlíků je na hranici 1:50.

14:51

FOTO: profil trati.

69 km

Bradleymu Wigginsovi (Sky) se příliš nedaří – propadl se dvacet sekund za hlavní skupinu, kde vlaje společně se Saganem.

67 km

Padá Edvald Boasson Haagen (Sky). Zřejmě však nic závažného.

65 km

Odstup uprchlíků je postupně redukován, v přítomné chvíli činí 56 sekund. Zatím kamery nenabídly pohled na Zdeňka Štybara, měl by se pohybovat v hlavní skupině. Na jejím čele nastupují Ladagnous, Thomas a Tjallingii, jejich odstup je však malý.

64 km

Tom Boonen nastupuje!

63 km

64 kilometrů před cílem se čtyřnásobný vítěz odpoutává od ostatních na jednom z úseků kostek. Cancellara je schovaný kdesi v pelotonu.

61 km

Skupina s Boonennem a Tjallingiim má náskok 14 sekund před pelotonem, v kterém se pohybuje hlavní rival Cancellara.

60 km

Boonenova skupinka dostihla zbytek z původní skupiny uprchlíků a společně jedou na čele. Peloton je však blízko, stále nějakých 15 vteřin. O tempo se stará trochu překvapivě stáj Tinkoff-Saxo, Cancellarův Trek není v prvních řadách.

59 km

Na čele je to silná skupina (Boonen, Thomas, Ladagnous nebo Gaudin), příliš ale nespolupracuje a ostatní se přibližují.

53 km

BMC na čele dělá veškerou práci, Boonenova skupina je už blízko. Nacházíme se v místech, kde před dvěma lety Boonen zaútočil – a celý závod po sólojízdě vyhrál

51 km

Boonen pokračuje ve své snaze, trhá skupinku na kousky. Drží se s ním už jen tři další.

    1 2 3 4 5 » 

Osmička uprchlíků, ve které nefiguroval žádný z větších favoritů, se utrhla pelotonu na třiadvacátém kilometru. Cyklisté z hlavního pole se ji nejprve snažili na trati dohnat, postupně však jejich tempo opadávalo – náskok tak brzy stoupl na 4:40, postupně se dostal až na obrovských 9:10. Poté přeci začaly fungovat velké týmy, hlavně Štybarova stáj Omega Pharma-Quick Step pracovala na čele pelotonu a stlačovala odstup uprchlíků.

Podstatné byly problémy velkých jmen v hlavním poli: pneumatiku píchl Tom Boonen (OPQS), mechanický problém, který ho oddělil od hlavního pole, měl Peter Sagan (Cannondale). V pelotonu se padalo, což zdrželo favorita Grega Van Avermaeta (BMC) – ten se zrovna po defektu vracel do čela. Ztrácel i další z favorizovaných jezdců Alexander Kristoff z Kaťuši.

Tom Boonen v závodě Paříž-Roubaix
Tom Boonen v závodě Paříž-Roubaix

95 kilometrů přec cílem přišel ikonický průjezd skrz Arenberg. Jeden z nejsložitějších úseků po kostkách dělal jezdcům jako každý rok problémy – jeden potkal kapitána stáje NetApp Endura Jana Bártu, který jen bezmocně postával u hrazení. Fabianu Cancellarovi po kolizi odpadl jeho čelní pomocník Gregory Rast, Francouz Boucher zase nejprve ze skupiny uprchlíků odpadl kvůli defektu a při následném stíhání ho zbrzdil vlak – Boucher musel čekat u závor.

Cancellaru o několik kilometrů dále téměř poslal k zemi jeho vlastní kolega ze stáje, kterému kolo sklouzlo na obrubníku. Hlavní favorit musel "jen" zastavit a ztratil několik vteřin, někteří další cyklisté však šli rovnou k zemi. Cancellara doháněl peloton, jeho ztráta nicméně nebyla nesmazatelná. Problémy pronásledovaly vítěze Milán-San Remo Kristoffa, který podruhé píchl a připletl se i do jiné z kolizí.

Paříž-Roubaix
Paříž-Roubaix

Podobu závodu poté dlouho určoval Tom Boonen, čtyřnásobný vítěz Paříž-Roubaix. Ten pelotonu odskočil, když do cíle zbývala ještě spousta kilometrů a na čele si i se svou malou skupinkou spoluuprchlíků držel mírný náskok. Poté ho však práce především Petera Sagana a později i Fabiana Cancellary vrátila zpět do hlavního pole.

Pak přišel čas právě Cancellary, který se utrhl spolu se Sepem Vanmarckem (Belkin), Johnem Degenkolbem a Zdeňkem Štybarem – náskok už měli poměrně slušný a předpokládalo se, že si to někdo z nich rozdá o vítězství. Avšak svůj nástup protaktizovali, dali příležitost v té chvíli druhé Boonenově skupině k tomu se dotáhnout. Boonen s sebou přivezl svého stájového kolegu Nikiho Terpstru, chvíli se pak jelo pospolu a poté Terpstra šest kilometrů před cílem zaútočil.

 • "Pro mě je to ta nejkrásnější z jarních klasik. Je to jako ze sna – dal jsem si velký cíl a nakonec se mi to povedlo," řekl v cíli šťastný Niki Terpstra poté, co si převzal tradiční cenu pro nejrychlejšího jezdce, kamennou kostku.

Nikdo z favoritů v tu chvíli jako by nevěřil, že může nizozemský cyklista toto tempo udržet až do cíle, avšak spletli se. Terpstra v takřka časovkářském posedu jen gradoval svůj výkon a na velodrom v Roubaix, tradiční dojezd závodu, přijel komfortně sám a osamocen. Až za ním se objevili pronásledovatelé, z jejichž sedmičky byl nakonec nejsilnější vítěz závodu Gent-Wevelgem John Degenkolb. Třetí skončil Fabian Cancellara, který si tak prodloužil svou sérii umístění na stupních vítězů v jarních klasikách, avšak asi nejen on sám čekal více. 

Jeden z pádů na trati
Jeden z pádů na trati
Více fotek
 • Jeden z pádů na trati autor: ERIC LALMAND, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/57/5609/560871.jpg
 • Sep Vanmarcke znovu Paříž-Roubaix nevyhrál autor: ERIC LALMAND, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/57/5609/560882.jpg
 • Bradley Wiggins skončil ve Francii devátý autor: Eric Lalmand, zdroj: ČTK/ZUMA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/57/5609/560893.jpg
 • Problémy měl Greg Van Avermaet autor: ERIC LALMAND, zdroj: ČTK/BELGA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/57/5609/560870.jpg

Bramborové umístění bere Vanmarcke, hned za ním skončil Štybar, který si tímto vylepšil své umístění z loňského nešťastného ročníku. Na chvostu první desítky se seřadili Bradley Wiggins (Sky) a Tom Boonen. 

 • "Dneska jsme pravděpodobně dosáhli maxima toho, čeho jsme byli schopni. Měl jsem mechanický problém a stálo mě to hodně sil, abych se vůbec dostal zpátky. Terpstra vyhrál, ale my můžeme být pyšní na to, čeho jsme dosáhli. Opravdu doufám, že se tohle stane začátkem většího zájmu o cyklistiku v Německu," řekl v cíli šťastný druhý muž pořadí John Degenkolb.
 • "Hodně velký vliv měl vítr a také jsem docela trpěl po pádu. Musel jsem měnit kolo a pořádně jsem se nadřel na to, abych se dotáhl zpět do čela. To mě stálo spoustu energie. Dal jsem do toho všechno, podvanácté v kariéře jsem byl na pódiu na klasikách. Na to jsem pyšný," řekl v cíli Fabian Cancellara.
Tom Boonen v závodě Paříž-Roubaix
Tom Boonen v závodě Paříž-Roubaix

Zdeněk Štybar byl v cíli pátý těsně před Peterem Saganem. Český cyklista v závodě proslaveném úseky na kostkách dosáhl o jednu příčku lepšího umístění než loni, kdy ho o naději na ještě pronikavější úspěch připravila kolize s divákem.

 • "Když nastoupil Niki, byl to ideální moment. My s Tomem jsme samozřejmě přestali jet a nikdo další neměl sílu ho sjíždět. Terpstra byl ve správnou chvíli na správném místě a zaslouženě vyhrál," komentoval vítězství svého kolegy Štybar.

"Chtěl jsem ve spurtu zkusit urvat třetí místo, ale v jednu chvíli mi na oválu trochu ustřelilo kolo a na lepší výsledek už nebylo. Trošku mě to rozhodilo. Každopádně jsem spokojen. Neměl jsem v závodě žádnou krizi a myslím, že jsem patřil k těm lepším," dodal trojnásobný mistr světa v cyklokrosu.

Niki Terpstra slaví vítězství v závodě Paříž-Roubaix
Niki Terpstra slaví vítězství v závodě Paříž-Roubaix
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.