ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Příběhy romských sportovců ukazuje brněnská výstava

Velikost textu:

Brno - Sport jako únik z chudoby, cesta k uznání druhých i vlastnímu sebevědomí. Pravidelné sportovní tréninky pomáhají dětem ze sociálně vyloučených lokalit. Mezi nejúspěšnější patří žáci ze základní školy v Želešicích, kteří cvičí capoeiru. Svým vystoupením dnes zahájili výstavu v Muzeu romské kultury, která představuje úspěchy romských sportovců z Česka a Slovenska.

Většinu skupiny capoeiristů tvoří romské děti
Většinu skupiny capoeiristů tvoří romské děti
Otevřít galerii
 • Většinu skupiny capoeiristů tvoří romské děti zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Sport pomáhá dětem uniknout z chudoby zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Malí sportovci mají za sebou řadu úspěchů zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Sportovní úspěchy jsou velkou motivací zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Mnohdy to nejsou úplně veselé děti. Pocházejí z brněnských vyloučených lokalit, z těch nejchudších oblastí, konkrétně z ubytoven, a potýkají se s mnoha problémy," popsal své svěřence Pavel Kučera. Ten trénuje děti z želešické speciální školy brazilskému bojovému umění capoeira.

Capoeira

CapoeiraCapoeira je brazilský kulturní fenomén, obsahující svébytné bojové umění, připomínající pohybovým stylem tanec s akrobatickými prvky, doprovázené původní hudbou. Kolébkou capoeiry je brazilský stát Bahia, tradičně zemědělská oblast, která je historicky negativně poznamenána masovým dovozem afrických otroků. Capoeira byla obranou beze zbraní proti zlodějům slepic, násilníkům a lupičům, a také proti zvůli bílých otrokářů.

Od roku 1707 byla capoeira zakázaná a tvrdě potlačovaná. Otroci ji dále praktikovali jako "bojový tanec", směs elegantních pohybů a akrobacie. Traduje se, že moderní podoba capoeiry se vyvinula v breakdance v americkém Bronxu. Capoeiristé však nepovažují tuto domněnku za pravdivou. Navzdory pohnutým historickým událostem se od roku 1972 capoeira opět stala, díky státu Brazílie, uznávaným bojovým uměním.

Zdroj: Wikipedie

"Díky capoeiře děti svým způsobem našli možnost úniku a seberealizace. Za poměrně krátkou dobu trénování jsme s dětmi dosáhli hodně velkých úspěchů," chválil své svěřence Kučera. Pro děti ze sociálně vyloučených lokalitě je podle něj nejdůležitější příležitost sportovat i následná pravidelnost. "Kdyby děti nebyly zrovna na naší internátní škole, tak by se ke sportu pravděpodobně nedostaly a nepokračovaly v něm takovým způsobem. Chyběla by pravidelnost a soustavnost. Bohužel prostředí, ve kterém vyrůstají, je k těmto věcem nemotivuje," dodal trenér.

Pokud se malým sportovcům podaří ke sportu dostat a vydržet u něj, výsledky jsou podle Kučery veskrze pozitivní. "Každý úspěch je obrovskou motivací nejen pro ně, ale i pro ostatní děti. Přijedou ze soutěže, ukazují kamarádům na ubytovně medaile, trička. Pak přicházejí další děti s tím, že by se chtěly taky zapojit a něčeho dosáhnout," uzavřel Kučera.

Je na co navazovat

Romské děti, které tvoří většinu skupiny malých capoeiristů, mají ve svém snažení na co navazovat. Romští sportovci reprezentovali Českou republiku, respektive Československo v řadě spotů – od boxu po gymnastiku. Jejich příběhy teď představuje nový výstava v Muzeu romské kultury v Brně.

"Měla jsem představu, že udělám výstavu o romských sportovcích z celého světa. Ale pak jsem zjistila, že těch sportovců je přímo v Česku tolik, že to nebude výstavní prostor ani schopný pojmout," vysvětlila kurátorka výstavy Jana Poláková.

Expozice představuje romské sportovce z Československa a České republiky od konce druhé světové války až dodnes. "Všechny příběhy jsou velmi silné. Je to otázka jednotlivců, jejich rodin, jestli byli podporovaní. Rozhodně stojí za zmínku jedna velká naděje - jedenáctiletý Patrik Kroščen, který je šestinásobný mistr Evropy a dvojnásobný mistr světa v kickboxu," uzavřela Poláková.

Svět bez hranic. Romové a sport

Výstava v Muzeu romské kultury je přístupná od 20.3. do 21.9. 2014. Otevřeno je všechny dny mimo pondělky a soboty, a to vždy od 10. do 18. hodin.

Výstava Romové a sport
Výstava Romové a sport
Více fotek
 • Výstava Romové a sport zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/56/5551/555072.jpg
 • Výstava Romové a sport zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/56/5551/555071.jpg
 • Výstava Romové a sport zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/56/5551/555073.jpg
 • Výstava Romové a sport zdroj: ČT Brno https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/56/5551/555074.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.