ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Nový Bor zaskočil šachový svět a stal se nejlepším týmem Evropy

Velikost textu:

Rhodos (Řecko) – Novoborský šachový tým se postaral o senzaci, když se na řeckém ostrově Rhodos stal vítězem Evropského klubového poháru. Obrovským překvapením bylo především páteční vítězství českého mistra nad ázerbájdžánským klubem SOCAR, v němž se za peníze státní ropné společnosti sešly prvotřídní šachové hvězdy ze šesti zemí.

přehrát video
Šachisté Nového Boru se stali vítězi Evropského klubového poháru

SOCAR se sedmi hráči z nejlepší světové pětadvacítky, který měl podle průměru ELO bodů suverénně obhájit loňské prvenství, byl do té doby neporazitelný. Ale hráči z Nového Boru pokořili hned tři jeho největší esa.

David Navara na první šachovnici zdolal šestého hráče žebříčku FIDE Itala Fabiana Caruanu, Polák Radoslaw Wojtaszek na dvojce porazil exmistra světa Bulhara Veselina Topalova a triumf dovršil na třetí šachovnici Viktor Láznička, který přinutil ke kapitulaci Američana Gatu Kamského, semifinalistu loňského Turnaje kandidátů.

I v dalších kolech dosáhli Novoborští, jimž podle umístění na žebříčku mělo patřit až páté místo, několika pozoruhodných výsledků. Vyhráli šest ze sedmi zápasů, jen s ruským mistrem Malachitem, v jehož barvách hráli například Griščuk, Karjakin a Morozevič, uhráli remízu 3:3. Lázničkova výhra černými kameny nad Morozevičem patřila k dalším velkým překvapením turnaje.

G-Team Nový Bor dokázal vyhrát 23 ze 42 partií při jen osmi porážkách. Nejvíc se o to zasloužil Láznička s pěti výhrami ze sedmi kol, po čtyřech vítězstvích přidali Navara, Wojtaszek a Ind Krišna Sasikiran. Třikrát slavil další Polák Mateusz Bartel, dvakrát Zbyněk Hráček a jednou náhradník Robert Cvek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.