ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Judisté se chystají do Ria, Krpálek sní o medaili

Velikost textu:

Praha - Sedmičlenná výprava českých judistů se chystá na světový šampionát v Riu de Janeiru, který startuje příští pondělí. Největší naděje se tradičně vkládají do Lukáše Krpálka, úřadujícího mistra Evropy ve váze do 100 kilogramů, který bude v Brazílii obhajovat bronz z předloňského MS v Paříži. Zatím není jisté, zda na mistrovství vyrazí i Jaromír Ježek (do 81 kg). Sužují ho problémy s třísly a až večerní prohlídka rozhodne o jeho případném startu.

Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek

Krpálek, to je pro český tým velký aspirant na stupně vítězů. Suverén letošní sezony, který kromě mistrovství Evropy na letní univerziádě ovládl svoji váhu do 100 kg i absolutní bez rozdílu vah, se i v Riu zařadí k top favoritům. "Každá medaile by byla krásná, kéž by to klaplo. Ale v judu můžete také rychle vyletět v prvním nebo druhém kole. Doufám, že připravený jsem dobře. Také vím, že jednoduché to nebude vůbec," řekl Krpálek.

Rodák z Jihlavy se letos chlubí jedinečnou formou. Na pěti turnajích, kde startoval, hned čtyřikrát triumfoval. Zlato slavil na ME, obou závodech univerziády a také na prestižním podniku Grand Slam v Paříži. Jen na Grand Prix v tureckém Samsunu bral bronz. "Naše taktika bude jasná: Lukáš zase musí nasadit svůj masakr a pak předvést svůj hřebík. Takové termíny používám od mistrovství Evropy, kde Lukáš předvedl tři strašné chvaty osoto-gari a soupeře doslova přihřebíkoval k zemi," líčil žertovně kouč Petr Lacina.

Sám Krpálek bral Lacinova slova s rezervou. "Trenér vždycky nějaké podobné moudro vymyslí," smál se Krpálek. Před druhým vrcholem sezony mu vyhovuje i fakt, že ve světovém žebříčku už není jedničkou, ale kvůli vynechání řady závodů klesl na současné třetí místo. "Jsem radši, že jsem teď v pozadí. Poznal jsem to na začátku roku, kdy se na mě jako na světovou jedničku každý chtěl vytáhnout. Ale doufám, že po mistrovství se žebříček opět mění a budu znova v čele," přemítal Krpálek.  

přehrát video
Krpálek má před MS judistů medailový sen

Před cestou do Brazílie ještě v sobotu vyrazí do Banské Bystrice na 3. ročník Memoriálu tragicky zesnulého bývalého slovenského reprezentanta Zoltána Pálkovácse. Na dlouhou cestu do Ria si Krpálek přibalil i osobního průvodce se základními frázemi v portugalštině, který nafasoval od jednoho ze svých sponzorů. "Lukáš už má příručku, to už o něj vůbec nemám strach," dobíral si Lacina Krpálka.

Zatímco Krpálek si pochvaluje, jak mu "drží" zdraví, na ostatní reprezentanty se valí jeden problém za druhým. Nejhůře je na tom Ježek s natrženým tříslem. "Večerní kontrola rozhodne," řekl Lacina. Alexandr Jurečka (do 90 kg), který se během životní sezony vyšplhal až na 13. místo světového žebříčku, si na nedávném tréninkovém kempu v Moskvě pochroumal rameno, Jaromíra Musila (do 81 kg) zase omezuje natažený zadní stehenní sval.

"Jak se nám zranění dlouho vyhýbala, tak se to teď nakupilo. Až na Ježka sice nejde o nic vážného, ale znamená to tréninkové výpadky. Snad to kluky úplně neomezí, protože dlouhodobě jsou natrénovaní dobře," řekl Lacina. Hodně si v Riu slibuje od Pavla Petřikova (do 60 kg), který se letos blýskl třeba třetím místem na Grand Prix v Baku a na ME skončil sedmý. "A sedmé místo je pro mě velkou výzvou i teď," prohlásil Petřikov.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.