ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Prsařka Pedersenová v semifinále překonala světový rekord

Velikost textu:
aktualizováno 1. 8. 2013 20:30

Barcelona - Dánská plavkyně Rikke Möller Pedersenová vytvořila na mistrovství světa v Barceloně světový rekord na 200 metrů prsa. V semifinále dohmátla v čase 2:19,11 minuty a o 48 setin vylepšila dosavadní maximum Američanky Rebeky Soniové z loňských olympijských her.

Rikke Möller Pedersenová
Rikke Möller Pedersenová

Na barcelonském šampionátu jde už o třetí historické maximum, o všechna se zatím postaraly ženy. Čtyřiadvacetiletá Pedersenová bude mít možnost se ještě zlepšit v pátečním finále, do Barcelony přijela jako čtvrtá žena olympijského finále. "Věděla jsem, že jsem dobrá, ale s tímhle jsem nepočítala," přiznala Seveřanka, jež se do Barcelony kvalifikovala časem 2:20,53.

V rozplavbě tohoto závodu se změnily i české tabulky, Martina Moravčíková zlepšila národní rekord na 2:28,35. O dvě setiny tím překonala výkon Petry Chocové z roku 2009, avšak k postupu do semifinále jí to nestačilo a skončila osmnáctá. "Dala jsem do toho maximum a můžu odcházet spokojená. I když mě mrzí těch 23 setin (které chyběly k postupu). Osobně jsem si myslela, že to semifinále by mohlo padnout," řekla Radiožurnálu Moravčíková.

Již čtyřnásobnou světovou šampionkou je v Barceloně osmnáctiletá Američanka Missy Franklinová, jež na posledním úseku vytáhla k titulu štafetu na 4x200 metrů volným způsobem. Před dvěma lety v Šanghaji byla při své premiéře na MS třikrát zlatá, letos bude mít ještě tři možnosti.

Tři tituly už má i šestnáctiletá Katie Ledecká, jež americkou štafetu zahájila. Jejich krajan Ryan Lochte se stal potřetí za sebou mistrem světa na polohové dvoustovce. To před ním dokázal jen fenomenální Michael Phelps. Lochte dosáhl času 1:54,98 a s více než sekundovým náskokem zvítězil před Japoncem Kosukem Haginem.

Titul ze Šanghaje obhájil i Australan James Magnussen na královské kraulařské stovce. Časem 47,71 se mu podařila odveta za olympijské finále, ve kterém o setinu podlehl Američanovi Nathanu Adrianovi. Ten nyní skončil až třetí za krajanem Jamesem Feigenem. Zbývající dva tituly pátého dne soutěží získaly čínské plavkyně.

Olympijská vítězka z Pekingu 2008 Liou C'-ke triumfovala na motýlkářské dvoustovce, světová rekordmanka Čao Ťing ovládla znakařský sprint na 50 metrů, na kterém ve středečním semifinále skončila devátá Simona Baumrtová v českém rekordu 28,20. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.