ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Pantani, Ullrich a mnoho dalších. Tour 1998 prodchl doping

Velikost textu:

Paříž - Francouzský Senát rozpoutal další dopingovou aféru - zveřejnil jména cyklistů, kteří měli na Tour de France v roce 1998 pozitivní test na krevní doping. Jsou mezi nimi i vítězný Ital Marco Pantani a Němec Jan Ullrich, který skončil při obhajobě titulu druhý. Všichni podle zprávy vyšetřovací komise užívali zakázanou látku EPO. Na konci minulého tisíciletí se neprováděly testy na krevní doping. Podle francouzských médií vykázalo stopy erytropoetinu 44 z celkem 60 zpětně přezkoumaných vzorků moči. Nešlo však jen o cyklistiku. "Je to o dopingu ve všech sportech," připustil senátor Jean-Jacques Lozach.

Jan Ullrich na Tour de France
Jan Ullrich na Tour de France

Členové komise porovnali záznamy závodníků s výsledky anonymních testů z roku 2004. Včetně Pantaniho a Ullricha je na seznamu údajně dopujících cyklistů 18 závodníků, dalších 12 jezdců je ve zprávě označeno jako "podezřelí". Pozitivní test měli mimo jiné Erik Zabel, Laurent Jalabert, Nicola Minali, Mario Cipollini či Kevin Livingston (dvakrát). Podezřelými jsou Bobby Julich, na Tour 1998 třetí v pořadí, Stefano Zanini, Stuart O'Grady či Axel Merckx.

Ačkoliv Pantani, jenž v roce 1998 vyhrál rovněž Giro d'Italia, nebyl během kariéry nikdy pozitivně testován, jeho kariéru provázela mnohá dopingová podezření. Ta neustala ani po jeho smrti před devíti lety, kdy se předávkoval kokainem.

Ullrich dlouho porušení dopingových pravidel popíral, a to i přesto, že připustil kontakty s nechvalně proslulým španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Až před měsícem olympijský vítěz ze Sydney a šampion Vuelty 1999, jenž ukončil kariéru před více než šesti lety, přiznal, že si v době aktivní kariéry pomáhal k úspěchům krevním dopingem. Popřel ale, že by užíval EPO a bral jiné zakázané látky.

Durand se přiznává, chce čistou cyklistiku

Naopak další hříšník z profesionálního pelotonu Francouz Jacky Durand, vítěz celkem tří etap na Tour a spolupracovník televizní stanice Eurosport, svá provinění nepopírá. Doufá, že zpráva Senátu přinese skutečnou reformu v cyklistice. "Ke svým činům se přiznávám. Příští generace by však neměly platit za naše chyby v minulosti," prohlásil Durand. "Náš sport je nyní mnohem čistší a já jen chci, aby to tak lidé i vnímali," dodal.

Zprávu o dopingu plánoval Senát zveřejnit už v průběhu letošní Tour de France. Na žádost závodníků, kteří nechtěli, aby se oslava stého ročníku kazila, francouzská ministryně sportu odsouhlasila, že se materiál zveřejní až po závodě.

Žádné sankce nebudou

Senát ve své zprávě nastiňuje 60 návrhů, jak vylepšit boj proti dopingu. Výsledky opětovně provedených testů, k nimž vyšetřovací komise sáhla, nemohou ovšem sloužit jako podklady k zahájení disciplinárního řízení s provinilci, neboť nebyly provedeny v souladu s antidopingovým protokolem. "Nikdo nebude čelit žádným sankcím. Nejsme policisté. A nejsme ani soudci," podotkl Jean-François Humbert.

WADA zacílí i na realizační týmy

Dopingových afér ve sportu neubývá, spíše se zdá, že je tomu naopak. Prezident Světové antidopingové agentury (WADA) John Fahey proto chce zavést nová opatření, která by pomohla usvědčit trenéry, agenty, fyzioterapeuty či výživové poradce z podílu na dopingových případech sportovců. Nová pravidla budou představena v listopadu, a pokud budou schválena, měla by vstoupit v platnost v roce 2015. Vztahovat by se mohla i na dopingové případy z minulosti.

Fahey tak reagoval na kauzu slavných světových sprinterů Tysona Gaye z USA, dvojnásobného mistra světa, a bývalého světového rekordmana z Jamajky Asafy Powella, kteří měli pozitivní dopingové testy a oba se brání tím, že jim zakázané prostředky dával bez jejich vědomí někdo jiný.

WADA i proto chce zavést nový a přísnější antidopingový kodex. "Měl by to být o dost efektivnější kodex, který se bude týkat i bezprostředního okolí sportovce - trenérů, agentů či masérů," řekl Fahey britskému deník The Independent. "Bude v něm, že všichni mohou být spojeni s dopingem sportovce," uvedl prezident WADA.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.