ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Elegantní pochodně z berlínské olympiády jdou do dražby

Velikost textu:

Praha – Psal se rok 1936 a běžci si předávali planoucí pochodeň na cestě z řecké Olympie do Berlína. Bylo to vůbec poprvé, kdy se štafetový běh při příležitosti olympijských her uskutečnil. A nyní dvě unikátní pochodně z této doby leží na stole českým exekutorům, kteří je dají do dražby. Není to v Česku poprvé – před třemi lety se podobný kousek vydražil za půl milionu korun.

Olympijská pochodeň z roku 1936, která byla před třemi lety vydražena za 500 000 korun.
Olympijská pochodeň z roku 1936, která byla před třemi lety vydražena za 500 000 korun.

Olympijská pochodeň z nerezové oceli pochází ze slavných Kruppových závodů v Essenu. Ve 30. letech jich bylo v Německu vyrobeno tři až čtyři tisíce, samotné štafety se pak účastnilo více než tři tisíce běžců. Kolik se jich zachovalo dodnes, je však těžké posoudit. Na českém území jich může být asi desítka, osm jich je v Národním muzeu, jedna v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Soudní znalec určil cenu na 20 000 korun, dražit se začíná na poloviční hodnotě. Před třemi lety se u podobné pochodně z roku 1936 začínalo dokonce na 5 000 a skončilo se na částce stokrát vyšší. "Je to historický předmět obrovské hodnoty," zdůvodnil tehdy výši konečné nabídky úspěšný dražitel. "Je to pro soukromé účely," dodal sběratel, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Podobné předměty se nedraží každý den. Podle soudního vykonavatele, který byl u dražby před třemi lety, byla akce nejkurióznější z těch, které za deset let vedl. "Kontaktoval jsem několik znalců z oboru, ale byl problém získat odhad. Nikdo si netroufnul ohodnotit její cenu. Odhad 15 000 korun odpovídal materiálu, ale historická stránka je jiná. Navíc německá strana není příliš ochotná k těmto věcem poskytovat informace," uvedl tehdy.

Jestli se cena vyšplhá opět stonásobně, bude známo 1. srpna, respektive na konci září, kdy se draží druhá z pochodní.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.