ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta
MČR v cyklistice

Bárta napodobil Sáblíkovou a stal se mistrem ČR na obou tratích

Velikost textu:
aktualizováno 23. 6. 2013 19:36

Nová Dubnica (Slovensko) – Dva závody a dva mistrovské tituly. Cyklista Jan Bárta napodobil Martinu Sáblíkovou a po pátečním triumfu v časovce se stal mistrem republiky i v závodě s hromadným startem. Profesionál ze stáje NetApp-Endura dnes na společném šampionátu ČR a Slovenska v Nové Dubnici nestačil pouze na domácí hvězdu Petera Sagana.

Jan Bárta
Jan Bárta

Závod na 200 kilometrů dlouhé trati, v němž chyběli ze zdravotních důvodů Zdeněk Štybar a česká jednička Roman Kreuziger, jenž dal přednost přípravě na Tour de France, vyvrcholil hromadným spurtem. V něm ukázal svou sílu i současnou skvělou formu Sagan, světová dvojka podle posledního žebříčku cyklistické unie UCI. Za ním skončili těsně druhý Bárta, třetí cyklokrosař Martin Bína, Petr Lechner a pátý dojel do cíle biker Jaroslav Kulhavý.

Pro osmadvacetiletého Bártu šlo o třetí republikový triumf mezi elitou, druhý v Nové Dubnici. "Napadlo mě, že by to mohlo vyjít, ale když to řeknu na rovinu - nevěřil jsem tomu. Je to nečekané, ale je to určitě nádhera. Myslím, že i v týmu budou spokojení," řekl Bárta.

"Double je hrozně těžký; u časovky je to o výkonnosti, ale dneska foukalo, jelo se často rychle po větru, dojezd byl na stadion na tartanu, což asi nikdo ze závodníků ještě neabsolvoval. Bylo jasné, že se bude spurtovat do té zatáčky před ním (tartanem), těsně předtím mě přeskočil Sagan, takže jsem vjel druhý na stadion a nakonec i do cíle," popsal průběh závěru závodu Bárta.

Kulhavý dal přednost silnici před cross country

Olympijský vítěz Kulhavý obětoval dnešní evropský šampionát v cross country v Bernu, aby jel místo toho v rámci přípravy na MS v maratonu republikový šampionát. "Myslím, že to splnilo ten účel, protože jako trénink to bylo super," řekl Kulhavý. I přes výborné umístění přiznal, že se mu nejelo moc dobře. "Ta trať mi moc neseděla, hlavně ty dlouhé roviny před koncem okruhu. Ale jinak jsem byl se závodem docela spokojený. Jen škoda toho dojezdu, že to nevyšlo lépe," litoval Kulhavý umístění těsně pod "českými" stupni vítězů.

S rozporuplnými pocity, že ve stejném čase, kdy se koná ME bikerů, jede paralelně probíhající silniční závod MČR, prý nijak nebojoval. "Dá se říct, že jsem si na to při závodě ani pořádně nevzpomněl," uvedl Kulhavý, který už vyhlíží svůj vrchol sezony. Zlato z maratonského MS totiž v jeho sbírce jako jediné z vrcholných podniků chybí. "Měl bych jet v úterý večer nebo ve středu ráno, abych měl klid a čas na přípravu," nastínil Kulhavý.

Mezi jezdci do 23 let, kteří absolvovali závod společně s elitou, se z českého titulu radoval po loňské druhé příčce Michael Boroš.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice - závod s hromadným startem:

Muži (198,6 km): 1. P. Sagan (SR) 4:38:22, 2. Bárta (NetApp-Endura), 3. Bína (ČEZ CT Tábor), 4. Lechner (ARBÖ Gebrüder Weiss-Oberndorfer), 5. Kulhavý (Specialized Racing), 6. Kováč (SR) všichni -1.

Jezdci do 23 let (198,6 km): 1. Boroš (ČEZ CT Tábor) 4:38:24, 2. Vakoč (Etixx-IHNED), 3. Rugovac (Dukla Praha) oba -1.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.