ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

České derby vyhrál Mister Aviation s žokejem Havlíkem

Velikost textu:

Most - Valach Mister Aviation vyhrál 93. ročník Českého derby a vybojoval rekordní sedmé vítězství v prestižním dostihu tříletých koní pro trenéra Františka Holčáka. K triumfu ve druhém závodu Trojkoruny jej na mostecké dráze přivedl slovenský žokej Ján Havlík, který tímto úspěchem navázal na triumfy ve stejných klasikách v Rakousku a doma na Slovensku. O půl délky druhý doběhl Talar v sedle s Jiřím Chaloupkou.

Dostihy
Dostihy

Vítězný hnědák v závěru 2 400 metrů dlouhého dostihu odrazil nápor šampiona Velké jarní ceny Talara. Ten se těsně před cílem pod vedením Jiřího Chaloupky dotáhl na úroveň lídra, Mister Aviation se ale vybičoval k mocnému finiši a těsně zvítězil, podle oficiálního výroku po tuhém boji o hlavu. "Ideálně jsme vyjeli z balíku. V cílové rovině se pak trochu ohlížel, ale dotáhl to domů. Je to jedno z mých největších vítězství," radoval se Havlík.

František Holčák, trenér:

"Je to příjemný pocit dosáhnout rekordního zápisu v derby, člověk musí být pokorný a jít postupně nahoru. Ján Havlík předvedl fantastický výkon a jsem rád, že jsem s ním zahájil spolupráci."

Holčák vloni připravil na vítězství Kadynyho, díky němuž vyrovnal v čele historických tabulek výkony trenérů Františka Vítka a Jaroslava Maška. Hned po roce se v čele statistik osamostatnil. Na Kadynym se před rokem radoval poprvé v kariéře v derby Chaloupka, který se tentokrát musel spokojit s druhým místem. Třetí skončil o dvě a půl délky zpět Taggerton pod Jaroslavem Línkem, za ním následovala nejlepší ze tří klisen na startu Beryaska.

Na startu v Mostě, kam se České derby poprvé v historii muselo přesunout kvůli povodním v pražské Velké Chuchli, bylo 16 koní. Bookmakery nejvíce favorizovaný Mister Westminster, kterého připravuje Josef Váňa, doběhl jedenáctý.

přehrát video
Mister Aviation v sedle s Havlíkem zvítězil v Českém derby

České derby Rádia Impuls v Mostu, rovinový dostih (2 400 m, tříletí koně, dotace 2,5 milionu korun) - druhý závod Trojkoruny:

1. Mister Aviation (ž. Havlík, tr. Holčák, stáj Monte Negro), 2. Talar (ž. Chaloupka), 3. Taggerton (ž. Línek), 4. Beryaska (ž. Foret), 5. Rabbit Motivman (ž. Verner). Čas: 2:31,97. Výrok: tuhý boj hlava - 2 1/2 - 1 - 1 - hlava.

Další dostihy:

I.: Charles Quatrieme (ž. Korečková) - Teke - Novellette,
II.: Iceni Girl (ž. Chaloupka) - Roches Cross - Almond Magic,
III.: Waka Laura (ž. Foret) - Mikesh - Charhizard,
IV.: Nidara (ž. Chaloupka) - Saltanat - Whitney Risk,
V.: King's Look (ž. Šafář) - Asharon - Moulin Rouge,
VI.: Omnibus (ž. Šafář) - Sky Pilot - Dangerous Gleam,
VIII.: Adiutant (ž. Šafář) - Rabbit Thomas - Aromatica.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.