ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena
Šachy

Navarovi se v souboji pohlaví postavila nejmladší velmistryně

Velikost textu:

Praha - V Praze začal další ročník šachového zápasu o ČEZ Chess Trophy. Na jedné straně šachovnice je jako vždy David Navara, jen jeho soupeři se střídají. Letos je to světová šampionka a nejmladší velmistryně historie Číňanka Chou I-fan.

přehrát video
Navarovi se v souboji pohlaví postavila nejmladší velmistryně

I když to Chou popírá, označují ji za geniální dítě. V pěti začala hrát, byla mistryní světa desetiletých a ve čtrnácti získala titul velmistra. Přitom to bylo kvůli figurkám. "Rodiče věděli, že mi jdou podobné hry a podporovali mne. Ale k šachům mne nalákalo, že na rozdíl od dámy, čínských šachů nebo go, kde mají všechny kameny stejný tvar, jsou šachové figury pro dítě lákavější," vypráví Chou.

V roce 2010 se stala mistryní světa, a i když pak o titul přišla, za čtvrt roku o něj bude zase doma v Číně usilovat. "Právě zápas s Ušeninovou je teď můj nejbližší cíl," přiznává šachistka. Zatím se ale na mistrovství světa speciálně nechystá, věnuje se studiu a zápasu s Davidem Navarou. Pražský souboj pohlaví je rozplánovaný na čtyři partie a skončí v pátek. "Šachy jsou jako život. Když udělám chybu, nemůžu vzít svůj tah zpátky, musím hrát dál. A v životě je to stejné," říká Chou.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.