ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena
ME ve vodním slalomu

Karlovský a Jáně vybojovali bronz, o zlato je připravil jeden dotyk

Velikost textu:
aktualizováno 9. 6. 2013 16:30

Krakov – Po včerejší senzační jízdě Jiřího Prskavce, který vyhrál mezi kajakáři historické zlato pro Českou republiku, vybojovali deblkanoisté Ondřej Karlovský a Jakub Jáně bronzovou medaili. Obhájci titulu Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem skončili osmí. Finále kajakářek ovládla Britka Fiona Pennieová, Eva Ornstová skončila čtvrtá.

Ondřej Karlovský a Jakub Jáně
Ondřej Karlovský a Jakub Jáně

Mladíci Karlovský a Jáně prokázali už v kvalifikaci, že mají letos vynikající formu a mohli by se stát nástupci dvojnásobných olympijských medailistů Volfa se Štěpánkem, kteří letos končí s kariérou. Svěřenci Ondřej Mohouta a tréninkoví parťáci "Volfíků" kvalifikaci vyhráli a také ve finále jeli jasně nejrychleji, o více než dvě sekundy rychleji než vítězní Francouzi Pierre Labarelle a Nicolas Peschier. Mrzet je tak musí čtyři trestné sekundy, protože by vyhráli i s jedním dotykem branky. Druhé místo obsadili domácí Poláci Marcin Pochwala a Piotr Szczepanski.

Pro Karlovského s Jáněm to byla medaile z prvního seniorského finále. "Určitě to je náš největší úspěch," uvedl Karlovský pro Radiožurnál. Přitom Jáně si už na trati po druhém doteku říkal, že šance na cenný kov jsou ztracené. "Ale čas byl rychlý. Vím, mohli jsme vyhrát, ale je to první medaile a jsme víc než rádi," doplnil Jáně.

Obhájci evropského titulu z Augsburgu Volf a Štěpánek jeli první část velmi dobře, na mezičasu měli jen sekundu ztrátu na první místo a jejich výsledný čas byl třetí nejrychlejším. Čtyři sekundy za dva "šťouchy" v protivodné brance číslo 19 a poslední povodné brance však znamenaly propad výsledkovou listinou.

Třiadvacetiletá Ornstová může litovat, že i ona dvakrát ťukla do branky. Jinak předvedla velmi kvalitní jízdu a čtyři trestné sekundy ji připravily o bronzovou medaili. Dodatečně se posunula z pátého místa na čtvrté díky padesátisekundové penalizaci Němky Cindy Pöschelové.

Úplně v jiné dimenzi jela vítězka Fiona Pennieová z Británie, která vyhrála o tři a půl sekundy před Italkou Stefanií Hornovou. Na třetí místo se posunula díky rozhodčím Rakušanka Viktoria Wolffhardtová.

Hilgertová nechybovala, ale jela pomalu

Závod se nepovedl pětačtyřicetileté Štěpánce Hilgertové, dvojnásobné olympijské vítězce, která na stejném kanálu slavila v roce 2008 titul mistryně Evropy. Jela sice bezchybnou, ale pomalou jízdu a obsadila 19. místo. Další česká závodnice Kateřina Kudějová byla třináctá, na postupovou desítku jí chybělo 33 setin. Až třetí od konce v kvalifikaci skončila olympijská vítězka Emilie Ferová z Francie, která minula dvě branky. Do finále neprošli londýnští vítězové ani mezi deblkanoisty, britská dvojice Timothy Baillie a Etienne Stott obsadila 19. místo.

Na medaili dosáhly české kajakářky alespoň v závodu hlídek, v němž obsadily třetí místo. Deblkanoisté byli po dvou neprojetých brankách poslední sedmí.

Výsledky ME ve vodním slalomu

Muži C2: 1. Labarelle, Peschier (Fr.) 95,33 (0 trest. sekund), 2. Pochwala, Szczepanski (Pol.) -0,92 (0), 3. Karlovský, Jáně -1,73 (4), ...8. Volf, Štěpánek -4,68 (4), v kvalifikaci 24. Kašpar, Šindler (všichni ČR).

Ženy K1: 1. Pennieová (Brit.) 91,54 (0), 2. Hornová (It.) -3,50 (0), 3. Wolffhardtová (Rak.) -11,94 (2), 4. Ornstová -12,15 (4), ...v kvalifikaci 13. Kudějová, 19. Hilgertová (všechny ČR).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.