ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor
ME vodních slalomářů

Prskavec při zlaté jízdě riskoval, ale dokáže to ještě víc

Velikost textu:
aktualizováno 8. 6. 2013 16:17

Krakov - Může se mu přezdívat kamikadze. Přesně tak jezdí vodní slalomář Jiří Prskavec, který se v Krakově stal historicky prvním českým mistrem Evropy mezi kajakáři. Už před startem věděl, že před finálovou jízdou bude riskovat víc než obvykle. A všechno mu vyšlo, byť několikrát měl prý namále. Ale díky tomu deklasoval zbytek startovního pole a porazil všechny medailisty z olympijských her v Londýně.

Jiří Prskavec
Jiří Prskavec

Je mu teprve dvacet let, ale drzosti má na rozdávání. Že proti němu stojí nejlepší kajakáři na světě? Žádný problém. Před startem si řekl, že jedině jízda vabank mu může přinést medaili. Být čtvrtý nebo patnáctý, to nic neřeší, měl jasno. "Ono to možná vypadá, že když jedu, je to hodně natěsno. Ale já tak jezdím i v tréninku a jsem si v tom docela jistý," vysvětloval Prskavec. "Ale je pravda, že v tom finále jsem to občas úplně pod kontrolou neměl," připustil s úsměvem.

Ne vždycky mu jeho risk vyjde, třeba ve finále mistrovství světa 2011 v Čunovu neprojel branku, stejně jako dnes Vavřinec Hradilek. Tentokrát mu ale přálo štěstí. "Prostě jsem to tam poslal víc než obvykle," uvedl kajakář. Ještě prý ale mohl riskovat víc. "Umím to, ale to už se většinou něco podělá," smál se. "Takže mám samozřejmě velkou radost," uvedl syn Jiřího Prskavce, bronzového medailisty z mistrovství světa v roce 1995, který je zároveň i jeho trenérem.

Trumfnul olympijské medailisty

Prskavec porazil všechny hvězdy. Olympijský vítěz Daniele Molmenti z Itálie skončil sedmý, stříbrný medailista Hradilek patnáctý, třetí muž z Londýna Hanne Aigner z Německa dokonce z osmnáctého místa ani nepostoupil do finále. Když po finálové jízdě projel cílem jako první, radoval se, ale po něm ještě jelo devět mužů. "Měl jsem radost z prvního místa, ale hlavně z výkonu, protože jsem věděl, že už o moc lepší jízdu jsem zajet nemohl," popisoval své pocity po závodu.

Okamžitě musel z vody na vážení lodi, takže zbytek závodu sledoval na velkoplošné obrazovce. Prý se ani moc neradoval. "Spíš vnitřně. Ale je pravda, kdybych nakonec byl bez medaile, tak bych asi něco zahodil nebo do něčeho třísknul," přiznal s úsměvem juniorský mistr Evropy i mistr světa do 23 let. V této kategorii bude závodit ještě další tři sezony a letos ho čeká obhajoba na MS.

Věřil Hradilkovi, že se dostane s ním na stupně vítězů. V tu chvíli ale nevěděl, že titul mistra Evropy žádný Čech mezi kajakáři ještě nemá. "Trenéři říkali, že se něco takového ještě nestalo. To bylo pěkné. Tak snad to nebylo naposledy," věřil.

Povodně ho nestresovaly, odjel trénovat na Slovensko

Za Prskavcovým úspěchem stojí i skutečnost, že nečekal týden v Krakově, kde program šampionátu ohrožovala velká voda, ale odjel trénovat na Slovensko do Liptovského Mikuláše. "Utekl jsem od té atmosféry, už mě to štvalo," přiznal Prskavec. "Jezdil jsem si tam v klidu, nebyl stres, vrátil jsem se až na poslední trénink," řekl.

Jako mladý kajakář má nabitou sezonu, protože ho čekají ještě šampionáty mládežníků. I proto nemůže odjet do Prahy a tam pomáhat kamarádům v Troji uklízet loděnici a kanál po záplavách. "Samozřejmě že jsem to tady sledoval. A doufám, že mi to odpustí, mám toho opravdu hodně. Koupím jim pivo," dodal s úsměvem.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.