ČTsport

ČTsport
pondělí 12. listopadu 2018 Benedikt
ME vodních slalomářů

Prskavec je mistrem Evropy, Hradilek se připravil o medaili

Velikost textu:
aktualizováno 8. 6. 2013 15:00

Krakov - Dvacetiletý kajakář Jiří Prskavec se stal v polském Krakově prvním českým mistrem Evropy ve vodním slalomu. Ve finálové jízdě porazil o 63 setin Švýcara Michaela Kurta. Stříbrný medailista z olympiády Vavřinec Hradilek minul jednu z branek a skončil patnáctý, přestože byl v kvalifikaci nejrychlejší. Třetí byl rovněž trochu nečekaně Němec Sebastian Schubert, který na českého vodáka ztratil 2,45 sekundy.

Jiří Prskavec
Jiří Prskavec

Vít Přindiš skončil sedmnáctý. Postup do patnáctičlenného finále mu unikl o tři setiny i vinou trestného dotyku branky. Závod se jel po zkrácení programu kvůli záplavám pouze na jednu kvalifikační jízdu a jednu finálovou.

Prskavec je kometou mezi českými kajakáři. Rodák z Mělníka je znám svou dravou jízdou stylem buď a nebo, nemá rád závodění na jistotu. Do finále postoupil jako desátý, ale v něm předvedl svižnou a bezchybnou jízdu, obzvlášť ve spodní části byl jasně nejrychlejší. Olympijský vítěz Daniele Molmenti z Itálie skončil sedmý se ztrátou 3,65 na Prskavce.

Závod se nepodařil ani dalšímu z favoritů Peteru Kauzerovi ze Slovinska, který v kvalifikaci prohrál jen s Hradilkem. Hlavní český adept na medaili se rozhodl jet vabank, ale zhruba v polovině trati se mu nepodařil průjezd zády a další branku minul. Prskavec, svěřenec svého otce Jiřího, bývalého úspěšného kajakáře, tak ke zlatu z juniorského mistrovství Evropy v roce 2010 přidal i seniorský titul. Loni se stal také mistrem světa do 23 let.

Šéftrenér Jiří Pultera o zlatu Prskavce:

"Nemám slov. Je to naprosto neuvěřitelné. Myslím, že nikdo nečekal, včetně jeho samotného, že by si odsud mohl odvézt dvě zlata. Navíc nejenom výsledek, ale úroveň výkonů a celého závodu byla skvělá a je to prostě bomba."

Trio českých kajakářů následně ovládlo i závod hlídek. Prskavec, Hradilek a Přindiš navzdory dvěma trestným sekundám porazili o 71 setin Německo, třetí skončili Poláci.

Kanoista Vítězslav Gebas skončil osmý. Skvěle zvládl první jízdu, v níž skončil druhý, ale ve finále byl skoro o deset sekund pomalejší i vinou čtyřsekundové penalizace. Zvítězil Němec Jan Benzien před krajanem Siderisem Tasiadisem. Bronz získal Slovák Matej Beňuš.

Závod se nepovedl nejlepšímu českému kanoistovi Stanislavu Ježkovi. Pátý muž z olympijských her v Londýně jel hned v první jízdě pomalu, navíc si připsal dva doteky branek a skončil šestnáctý. Finále kanoistek se nevydařilo Monice Jančové, jež neprojela branku a byla sedmá.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.