ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

ČUS mapuje škody, Viktoria má zatopené tréninkové centrum

Velikost textu:
aktualizováno 4. 6. 2013 18:39

Praha - Česká unie sportu (ČUS) začala s mapováním škod, které na sportovištích napáchaly záplavy. Už teď je jisté, že půjdou do milionů. Na základě výsledků pak ČUS požádá ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o finanční prostředky na odstranění škod. Sama unie totiž žádné vlastní zdroje nemá. Naopak peníze chce uvolnit Český olympijský výbor (ČOV).

Radbuza v Plzni
Radbuza v Plzni

Škody půjdou do milionů, ale jejich výši si ČUS zatím netroufá ani odhadnout. "Zatím je moc brzy. Nemáme ještě žádné komplexní údaje, pracujeme na tom," řekl generální sekretář unie Jan Boháč.

Vedení ČOV zřídilo speciální internetovou stránku, kam mohou sportovní kluby posílat žádosti o pomoc. Na tu bude z fondů ČOV vyčleněn milion korun. "V první řadě chceme zjistit rozsah škod a zmapovat i škody v nejmenších obcích, kde peníze na opravu budou sami jen těžko hledat," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval. "Je ale jasné, že částka, kterou může ČOV poskytnout, na pokrytí škod zdaleka nestačí," dodal.

Největší dosud známé škody jsou v Praze v areálu Olympu Praha a tamní atletické hale Otakara Jandery ve Stromovce a na kanálu pro vodní slalom v Troji, kde by se v září mělo konat mistrovství světa. Voda sahá až do druhého patra loděnice, kanoisté se obávají o elektroinstalaci u kanálu, o závěsný systém branek i o tribuny pro diváky. Po povodních v roce 2002 odklízeli metrové vrstvy bahna buldozerem a areál nebylo možné pojistit. O osudu MS se rozhodne nejdříve příští týden.

Potíže mají i ostatní kanály na vodní slalom. Nejhůř je na tom trať ve Veltrusích a v Roudnici, kde je kanál navíc v rekonstrukci. Trnávka na Želivi přečkala situaci bez větší úhony stejně jako zbrusu nový kanál v Českých Budějovicích. "Máme ho zaplaven zdola, ale zatím to vypadá, že to nebude nijak fatální," řekl předseda tamního oddílu Jakub Prüher. Lépe jsou na tom rychlostní kanoisté, jejichž areál v Račicích je čtyři metry nad hladinou Labe a voda se tam nedostala ani v roce 2002.

Bez větších škod velkou vodu na Labi přečkal sportovní areál v Nymburce, který je v majetku ČUS a z něhož chce ČOV udělat špičkové sportovní centrum pro přípravu reprezentantů.

Zatímco v roce 2002 při povodních utrpěla dramatické škody sportovní střelnice v Plzni, tentokrát ji od vody uchránila protipovodňová stěna. Naopak plzeňská Viktoria je jediným prvoligovým fotbalovým klubem, který výrazněji postihly záplavy. V tréninkovém centru čerstvých mistrů v Luční ulici stojí asi 70 centimetrů vody a Západočeši chtějí brzy začít s jejím odčerpáváním. Nedávno zrekonstruovaný hlavní stadion Doosan Arena zůstal od přívalů vody ušetřen.

Vltava
Vltava

Také tenisové kurty na pražské Štvanici zůstaly před vodou uchráněny, k jejich zaplavení chybělo pouhých 60 centimetrů. Otázkou zůstává, jestli se bude příští týden hrát challenger. "Zatím nás na ostrov nechtějí pustit a je to na hraně. Na kurtech se dá hrát hned, ale jde o zázemí, takže budeme teprve řešit, jestli to stihneme," řekl Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha.

Ohrožen by neměl být srpnový golfový turnaj evropské série žen LET Pilsen Golf Masters. Hřiště v Dýšině u Plzně zasáhla rozvodněná Klabava, která se prohnala přes jamky dvě až pět, a pod vodou byl ostrovní green jedenáctky. "Voda opadává rychle a zdá se, že naplavila jenom dřevo. Ještě uvidíme, jestli proud nepoškodil některá odpaliště a greeny, ale vypadá to relativně dobře," řekla ředitelka areálu Martina Tvarůžková.

Záplavy zcela jistě poznamenají sobotní Rallye Krkonoše, čtvrtý díl MČR v jednodenních automobilových soutěžích. Pořadatelé uvažují, že místo osmi rychlostních zkoušek by v programu zůstalo šest. Existuje i možnost, že rallye bude zrušena.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.