ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Chuchelské závodiště i sportoviště ve Stromovce jsou pod vodou

Velikost textu:
aktualizováno 3. 6. 2013 13:29

Praha - Záplavy ničí i sportoviště a narušují program sportovních akcí. V noci se ocitlo pod vodou dostihové závodiště ve Velké Chuchli, vodácký areál v Troji i atletická hala a tenisové kurty ve Stromovce. Zasaženy byly loděnice na Vltavě a pořadatelé už zrušili veslařské Primátorky, jejichž stý ročník se měl uskutečnit o víkendu.

Zatopené chuchelské závodiště
Zatopené chuchelské závodiště
Otevřít galerii
 • Zatopené chuchelské závodiště autor: Stanislav Hrnčíř, zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4736/473530.jpg?1370252504
 • Ostrov Štvanice autor: @jsiska, zdroj: Instagram https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4735/473482.jpg?1370249146
 • Veslařský klub ASC Dukla Praha autor: Jan Navrátil, zdroj: Facebook https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4734/473352.jpg?1370254332
 • Veslařský klub Smíchov Praha autor: Vanda Ondráčková, zdroj: Facebook https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4734/473366.jpg?1370253666

Atleti ještě v neděli doufali, že se nebude opakovat rok 2002, kdy byla hala Otakara Jandery zcela zničena. Dnes ráno však už voda zaplavila celý atletický areál, šatny, tréninkové hřiště za halou a hladina vody nad zemí je metr a půl. Areál bude uzavřen minimálně do čtvrtka. Pod vodou jsou i tenisové kurty, kde se před týdnem hrál ženský turnaj ITF. Tenisté se teď připravují na challenger na Štvanici, která zatím přívalům vod odolává.

"Louka za Negrelliho viaduktem je už zatopena a moc toho nezbývá, ale žije naděje, že to na kurty nevyleze. Průtok nemá být jako před jedenácti lety, kdy bylo na kurtech metr a půl vody," řekl Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha, který se byl dopoledne na Štvanici podívat. "Zbývá metr a půl až dva, tak snad to vydrží. Odpojili jsme stroje a co se dalo, vynesli jsme na ochoz nebo odvezli domů."

Kanoisté už o víkendu vyklízeli budovy na vodním kanále v Troji, dnes už mají v kancelářích vodu až do druhého patra. Teď jim nezbývá než čekat, až hladina opadne, a pak začnou sčítat škody. Přitom v září má Troja hostit mistrovství světa ve vodním slalomu. Voda zaplavila i parkúr na Císařském ostrově, který byl kompletně zrekonstruován po povodních v roce 2002.

Velká voda zrušila už víkendové dostihy v Chuchli a večer museli být koně evakuováni. Dnes už je zatopena celá dráha a dostihy se asi hned tak nevrátí. "Zbytek sezony je doslova na vodě, možná se bude dát uvažovat o podzimu, ale to teprve uvidíme," řekl mluvčí závodiště Jiří Zlámaný. Ohroženo je i České derby, plánované na 23. června. Při záplavách před jedenácti lety se jely některé dostihy v Mostu a provoz v Chuchli se podařilo obnovit až v následující sezoně.

 • Lodě vystěhované z loděnice VK Slavia v Nábřežní ulici na Smíchově
  Lodě vystěhované z loděnice VK Slavia v Nábřežní ulici na Smíchově autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK
 • Evakuace lodí z veslařského klubu Smíchov Praha
  Evakuace lodí z veslařského klubu Smíchov Praha autor: Vanda Ondráčková, zdroj: Facebook

Pražské veslařské kluby se na zvyšující se hladinu Vltavy snažily připravit již v neděli, kdy vyklízely loděnice u řeky. Momentálně jsou bez elektrického proudu a některé částečně zatopené. Asi nejhůř jsou na tom kluby na Veslařském ostrově, kde sídlí i Český veslařský klub. Ten má již zaplavenou loděnici, voda je už i v tělocvičně. Loděnice VK Slavia u Jiráskova mostu a další smíchovská loděnice Dukly mají vodu na hranici pozemku a veslaři doufají, že se situace už nebude zhoršovat.

Sportovci mohou zatím většinou jen bezmocně sledovat, jak jim voda ničí sportoviště. Tak jako plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou. "Jsme momentálně v Madridu a s hrůzou sledujeme, co se u nás děje. Pod vodou zmizela nejen půlka Prahy, ale i naše tréninkové zázemí na Hamru v Záběhlicích. Přejeme hodně sil a pevné nervy všem, co povodeň postihla. Hlavně ať už přestane pršet," napsaly na Facebook.

Velká voda zkřížila plány i řadě amatérských sportovců. V Praze se pod hladinou řek ocitly například sportovní areály HAMR v Záběhlicích i v Braníku. Tam hladina stále stoupá, v Záběhlicích dosáhla vrcholu v sobotu, dnes již ustoupila. "Teď vyčerpáváme vodu z baráku, vytaháváme všechen nábytek," popsal situaci Pavel Slíva. Podle něj by mohl být provoz na tenisových kurtech obnoven do měsíce, na dalších částech sportoviště pak v dalších měsících.

Uzavřeno je také golfové hřiště v Hodkovičkách, které je kompletně pod vodou. V klubovně bylo dnes dopoledne půl metru vody a stále stoupala. Škody prý zatím není možné odhadnout, provoz by měl být obnoven v řádu týdnů. Zavřené je do odvolání i golfové hřiště na Zbraslavi.

Deštivé počasí by naopak nemělo ohrozit golfový turnaj D+D Real Czech Challenge Open série Challenge Tour, druhé evropské ligy, na Kunětické hoře. Pardubický kraj je v Čechách jediný, ve kterém nebyl vyhlášen stav ohrožení. "Hřiště je trošku vlhčí, ale všechno jede podle plánu," řekl mluvčí turnaje Vít Koďousek. Bez omezení se hraje v Prostějově jubilejní 20. ročník tenisového challengeru.

Povodně postihly i motorsport. O minulém víkendu se neuskutečnil závod rallyekrosového MMČR v Sedlčanech, dnes byl zrušen třetí díl mistrovství ČR v trialu, který se měl v sobotu a v neděli konat v Ouběnici na Příbramsku. Ve středu se rozhodne, zda se v sobotu pojede Rallye Krkonoše, čtvrtý závod MČR v jednodenních automobilových soutěžích.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.