ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
ME ve veslování

Synek a Knapková na ME získali zlato, čtyřka skončila druhá

Velikost textu:
aktualizováno 2. 6. 2013 17:29

Sevilla (Španělsko) – Ondřej Synek a Miroslava Knapková jsou opět zlatí. Český skifař se stal ve španělské Seville podruhé mistrem Evropy, když ve finále suverénním způsobem porazil druhého Hackera z Německa a navázal na triumf z roku 2010. Knapková se stala mistryní Evropy již potřetí. Olympijská šampionka z Londýna porazila v Seville druhou Magdalenu Lobnigovou z Rakouska.

Slavící Ondřej Synek
Slavící Ondřej Synek

Na stupně vítězů se ve Španělsku probojovala i čtyřka bez kormidelníka lehkých vah ve složení Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník, Jan Vetešník. Česká loď nestačila jen na posádku Dánska a získala stříbrnou medaili.

"Jsem spokojený. Rozjížďka a semifinále se mi sice nejely moc dobře, protože to byl první závod a byl jsem trochu nervózní a zatuhlý. Finále ale už bylo dobré," řekl Synek, jenž se na kontinentálním šampionátu radoval z výhry i v roce 2007, kdy byl členem vítězné osmiveslice.

Dnes se ale musel vyrovnat s náročnými podmínkami, v Seville foukal silný vítr. "Bylo to prakticky jen o hrubé síle a o tom neudělat chybu. Vítr byl opravdu silný, ale naštěstí foukalo přímo proti, takže nebyl nikdo znevýhodněn," uvedl stříbrný medailista z olympiády v Londýně.

Závod ve Španělsku mu ale naznačil, že by v sezoně mohl mít nového nebezpečného soupeře. Nizozemce Roela Braase, který nakonec skončil třetí. "Až budou normální podmínky, tak dokáže pozlobit. Už v rozjížďkách jel dobře," dodal Synek.

Maximálně spokojená se vstupem do sezony byla i Knapková. "Jsem ráda, že jsem vyhrála a potvrdila stabilní formu," pochvalovala si veslařka pražské Slavie. I ona se musela vyrovnat s nepřízní počasí. "Foukal silný protivítr, takže závod trval déle než normálně. Podmínky v rozjížďce a v semifinále ale byly horší," řekla Knapková.

Nepřízeň počasí jí ale tolik nevadila. "Dokonce bych řekla, že mi podobné podmínky vyhovují. Jezdím nižší tempo a tohle se mi pak hodí," přiznala Knapková, která je aktuálně olympijskou, světovou i evropskou šampionkou. Jasně tak kraluje světovému ženskému skifu. "Mám z toho velkou radost. Nevím, jestli se mi to ještě někdy v životě podaří," řekla Knapková. Díky možnosti získat nezvyklý hattrick prý ale byla před závodem nervóznější než obvykle.

Pro většinu veslařů bylo ME prvním mezinárodním startem v sezoně, úvodní závod Světového poháru v Austrálii totiž většina Evropanů vynechala. Českou republiku v Seville zastupovalo jedenáct posádek, z nichž se šest probojovalo do závěrečných bojů o medaile.

Dvojskif Denisa Čvančarová, Lenka Antošová obsadil páté místo, dvojka bez kormidelnice Kateřina Kopecká, Martina Stillerová skončila šestá. Poslední místo v A-finále obsadila i osmiveslice ve složení Matyáš Klang, Jakub Podrazil, David Jirka, Jan Pilc, Milan Doleček, Petr Melichar, Jakub Koloc, Kornel Altman a kormidelník Oldřich Hejdůšek.

Čtyři české posádky se představily v B-finále. Skifařka lehkých vah Daniela Nacházelová svou poslední jízdu na ME vyhrála, a obsadila tak celkově sedmé místo. Dvojskif Jan Andrle, Michal Plocek a dvojskif lehkých vah Markéta Pazderková, Tereza Šírerová skončily páté, v konečném hodnocení disciplíny jedenácté. Párová čtyřka ve složení Petr Vitásek, Petr Ouředníček, Martin Basl, Adam Štěrbák byla šestá, celkově dvanáctá

Mistrovství Evropy ve veslování v Seville:

Muži:
Skif: 1. Synek (ČR) 7:36,35.
Skif lehkých vah: 1. Stephansen (Dán.) 7:37,93.
Dvojka bez kormidelníka: 1. Bedik, Stojič (Srb.) 7:02,59.
Dvojka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Niepmann, Tramer (Švýc.) 7:23,21.
Dvojskif: 1. Fossi, Battisti (It.) 6:37,05, ...B-finále: 5. Andrle, Plocek (ČR) 6:55,50.
Dvojskif lehkých vah: 1. Delayre, Azou (Fr.) 6:56,61, ...D-finále: 2. Kapa, Slavík (ČR) 7:20,44.
Čtyřka bez kormidelníka: 1. Nizozemsko (Meylink, Hendriks, Versluis, Lücken) 6:21,79.
Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Dánsko (Winther, Larsen, Barsöe, Jörgensen) 6:27,28, 2. ČR (Vraštil, Kopáč, O. Vetešník, J. Vetešník) 6:29,68.
Párová čtyřka: 1. Německo (Schulze, Heinrich, Schoof, Grohmann) 6:07,41 ...B-finále: 6. ČR (Vitásek, Ouředníček, Basl, Štěrbák) 6:17,03.
Osmiveslice: 1. Německo (Munski, Ocik, Reinelt, Drahotta, Braun, Schmidt, Wilke, Johannesen, korm. Sauer) 5:59,00, ...6. ČR (Klang, Podrazil, Jirka, Pilc, Doleček, Melichar, Koloc, Altman, korm. Hejdůšek) 6:07,01.

Ženy:
Skif: 1. Knapková (ČR) 8:15,48.
Skif lehkých vah: 1. Nikolaiduová (Řec.) 8:32,92, ...B-finále: 1. Nacházelová (ČR).
Dvojskif: 1. Vistartaiteová, Valciukaiteová (Lit.) 7:21,87, ...5. D. Čvančarová, L. Antošová (ČR) 7:45,60.
Dvojskif lehkých vah: 1. Milaniová, Sancassaniová (It.) 7:37,92, ...B-finále: 5. Šírerová, Pazderková (ČR) 8:01,13.
Dvojka bez kormidelnice: 1. Grigorasová, Boghianová (Rum.) 7:49,09, ...6. Kopecká, Stillerová (ČR) 8:19,28.
Párová čtyřka: 1. Německo (Thieleová, Baerová, Richterová, Oppeltová) 6:45,01.
Osmiveslice: 1. Rumunsko (Cogianuová, Zahariaová, Grigorasová, Dorneanuová, Cojocariuová, Boghianová, Lupascuová, Albuová, korm. Drunceaová) 6:41,83.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.