ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Holeček s Hrubým jako první na světě zdolali Talung severozápadní cestou

Velikost textu:

Praha - Čeští horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hrubý vsadili na jednu kartu, když se na expedici v Himálaji rozhodli pro náročnou novou cestu na 7 349 metrů vysoký vrchol Talung. Lezli totiž alpským stylem tak na lehko, že by měli velký problém se vrátit, pokud by nastaly nějaké komplikace. Cesta zpět vedla jen přes vrchol, který zdolali jako druhá česká výprava a jako čtvrtý a pátý člověk na světě.

Čeští horolezci při výstupu na Talung
Čeští horolezci při výstupu na Talung

Holeček s Hrubým si prvovýstupu severozápadním pilířem o délce 2 500 metrů bez výškových táborů a nosičů velmi považují. "Věděli jsme, že ve stěně budeme týden, tak jsme si vzali jedno osmdesátimetrové lano, pět šroubů do ledu a pár dalšího jištění. Kdybychom museli ustupovat, šlo by to těžko," řekl na dnešní tiskové konferenci Holeček. "Měl jsem podvědomý stres, nevěděli jsme, jestli to půjde, nebo ne," přiznal Hrubý.

První Čech Petr Kolouch vylezl na tento vrchol v roce 2002 cestou, po níž Holeček s Hrubým sestupovali. Holeček už se o prvovýstup pokoušel v roce 2004, ale musel se vrátit kvůli omrzlinám, stejný směr severozápadním pilířem letos musel se svým parťákem změnit mírně doleva, neboť na kopci nebyl sníh a hrozily pády séraků. I tak jejich výkon může být považován za jeden z nejnáročnějších v historii tuzemského horolezectví.

Zatímco na nedaleké osmitisícovce Kančenčonze byly stovky horolezců, na Talungu byli Češi sami. "Byli jsme odkázaní jen na sebe, kdyby se něco stalo a byl problém," prohlásil Hrubý. "Naštěstí to byl pár dní jen můj kašel. A měli jsme svatý klid," poznamenal s úsměvem Holeček.

Čeští horolezci Zdeněk Hrubý (vlevo) a Marek Holeček (vpravo)
Čeští horolezci Zdeněk Hrubý (vlevo) a Marek Holeček (vpravo)

Oba měli štěstí na počasí. Šest nocí bivakovali v malém stanu v extrémně náročných podmínkách. "Jedna noc byla kritická, nebylo kde stan pořádně postavit, čekali jsme, že nás to smete dolů," vyprávěli. Měli štěstí i v tom, že na vrchol přišli jen pár minut před tím, než ho zahalila mlha. "A po chvíli jsme si neviděli na špičku nosu," doplnil Hrubý.

A do třetice měli štěstí i při sestupu. Na sněhovém poli toho kvůli mlze moc neviděli a postihly je tři pády do trhlin. "Měli jsme kliku," uznal Hrubý. "I s tím, že jsme na vršku vůbec něco viděli. Být tam o pět minut později, tak si dovedu představit ty diskuse, jestli jsme tam byli, nebo ne. Já jsem navíc skončil bez helmy, protože praskla po nárazu kamenu. Naštěstí jsem ji v tu chvíli měl na hlavě," prozradil Hrubý.

Výstup na Talung byl první ze tří expedic, které česká dvojice letos plánuje v rámci projektu Never Stop Exploring. V polovině léta se vydají na 8 068 metrů vysoký vrchol Gasherbrum I, který chtějí zdolat opět alpským stylem dosud nevylezenou jihozápadní stěnou. Na přelomu roku by rádi uskutečnili další prvovýstup alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a provedli první přechod třicetikilometrového hřebene Smith.

přehrát video
Čeští horolezci Holeček s Hrubým zdolali Talung
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.