ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Olympijský vítěz Svoboda chystá na vrcholy roku tajnou zbraň

Velikost textu:
aktualizováno 21. 5. 2013 15:53

Praha - Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda se učí říkat ne a na vrcholy sezony chystá tajnou zbraň. S trenérem Jakubem Kučerou se snaží vylepšit laserový zářič na míru tak, aby zrychlil střelbu.

David Svoboda
David Svoboda

Po olympijském zlatu si dal Svoboda delší odpočinek, ale od ledna už trénoval naplno. Pochvaloval si vysokohorskou přípravu v Americe, po které skončil dvanáctý na Světovém poháru Palm Springs a devátý v březnu v Riu de Janeiro.

Potřetí se letos postaví na start příští týden při finále SP v Rusku, ale vrcholy sezony přijdou až v létě. "Ideálně připravit se chci na mistrovství Evropy a světa, to je to jediné, co nás s trenérem zajímá. Všechno ostatní je testování," řekl Svoboda. Evropský šampionát hostí v červenci Polsko a světový v srpnu Tchaj-wan.

Zlepšovák pro leváky

Na hlavní letošní závody se snaží s koučem a střeleckým specialistou vylepšit nabíjení, s kterým měl jako levák problémy, jelikož zbraně jsou vyráběny pro praváky. "Často jsem dělal chyby při nabíjení a třeba střílel, ale neměl nabito, tak jsem musel znovu a zdržel se. Proto se snažíme o zrychlení střeleckého rytmu," řekl třetí muž světového žebříčku.

Rychlost střelby v moderním pětiboji letos po změně pravidel ještě vzrostla. Zatímco loni pětibojaři při závěrečném běhu zastavili na střelnici třikrát, letos to je čtyřikrát. "Takže pokud se nám to vylepšení povede, mělo by to vést k výraznému zrychlení," uvedl Svoboda, který obecně vítá více střelby. "Střelba zase získá větší váhu a pro nás, pro mě a Ondru Polívku, to je určitě pozitivní," řekl.

David Svoboda
David Svoboda

Pro finále světového poháru, které hostí Nižnij Novgorod, si Svoboda cíle nedává. Tři týdny v dubnu se potýkal s nemocí a nemohl trénovat naplno. "Snad to tam už bude ono. Když ne, tak to snad nebude moc vadit," řekl Svoboda a zopakoval svůj plán uspět především v létě. "To už bych měl být konkurenceschopný."

Stále ho překvapuje, jaký je o jeho osobu jako olympijského vítěze zájem. "Myslel jsem si, že to bude do konce roku a pak to vyšumí, ale pořád přicházejí různé požadavky. Je to zátěž poměrně výrazná," řekl Svoboda a dodal, že neumí odmítat. S manažerem a trenérem ještě dokončí, co slíbil, ale další nabídky už do konce sezony přijímat nebude. "Abych měl klid a mohl se soustředit," dodal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.