ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Češi v Račicích opět zářili. Fuksa a deblkanoisté získali třetí medaili

Velikost textu:
aktualizováno 19. 5. 2013 17:25

Račice (Litoměřicko) – Český singlkanoista Martin Fuksa vyhrál závod Světového poháru na trati 500 metrů a získal tak svou třetí medaili. V sobotu skončil druhý v individuálním závodě na olympijské trati 1000 metrů a jako člen posádky se podílel na dalším stříbru na čtyřkanoi. Třetí medaili vybojovali také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Bronzem na 200 metrů zkompletovali svou sbírku, v níž mají sobotní zlato z distance 1000 metrů a stejně jako Fuksa stříbro ze čtyřkanoe. Třetí nedělní medaili pro českou reprezentaci "vyrobil" Josef Dostál, který obsadil třetí místo na K1 500 metrů. 

Martin Fuksa
Martin Fuksa

"Kdyby mi někdo před Račicemi řekl, že získám tři medaile, tak bych mu rozhodně nevěřil. Myslel jsem, že by to mohlo dopadnout na pětistovce a také se čtyřkanoí," vykládal v cíli zlatého závodu Fuksa a doplnil: "Zlatá je zlatá a je jedno odkud. Je to krásná třešnička na dortu. Ze sportovního hlediska si však nejvíce cením stříbra z kilometru. Přece jen je to olympijská trať. Přál jsem si se dostat alespoň do finále. No a nakonec jsem jel vyrovnaně i s olympijským vítězem Brendelem a porazil veškerou další konkurenci. To mě hodně potěšilo."

Příštím vrcholem sezony bude červnové mistrovství Evropy v Portugalsku. "Věřím, že mi reprezentační trenér Pavel Hottmar odpustí domácí nominační závody, abych se mohl v klidu připravovat a ladit formu právě na Portugalsko," řekl Fuksa a ke svým ambicím poznamenal: "Ukázalo se, že už asi patřím do světové špičky, takže se tam chci co nejdéle udržet. A cílem na Evropě je určitě medaile. Minimálně jedna."

Josef Dostál se k bronzu propracoval po nevydařeném startu. "No jo, zaspal jsem na startu, ujeli mi a já je musel dohánět. V konci už jsem cítil únavu po sobotním kilometru na čtyřkajaku, který mě dost vycucal. Ale nechci se na to vymlouvat," popsal Dostál, který také litoval nasazení deváté dráhy. "Kdybych jel v těch s nižším číslem, mohlo to být ještě lepší. Ale i tak jsem spokojený. Celý ten víkend dopadl dobře. Dvě medaile, z toho jedna ze čtyřkajaku, kde nám to fakt jezdí, jsou krásné," dodal Dostál, který na ME v Portugalsku pojede do dohodě s reprezentačním trenérem Pavlem Hottmarem K1 1000 metrů. "Už se těším, protože to pro mě bude další zajímavá zkouška v mezinárodní konkurenci na olympijské trati," doplnil Dostál.

"Tak to je neuvěřitelné. My získáme medaili i v takové křeči," radovali se Radoň a Dvořák v cíli sprinterské 'dvoustovky' a Dvořák vykládal: "Podělali jsme to hned na startu, pak jsme to kazili ještě více a celé to byla jedna velká křeč. Prostě hrůza." A na otázku, jak by závod dopadl, kdyby se podařil start a jeli uvolněně, háček Radoň odvětil: "Úplně stejně. Taky bychom skončili třetí." A vyvolal u svého zadáka výbuch smíchu.

Ženy zabodovaly ve finálových disciplínách dvěma pátými místy. Nově složený čtyřkajak Andrea Havlová, Jana Šebestová, Jana Blahová a Anna Kožíšková při svém vůbec prvním mezinárodním závodě překvapil. "Věřím, že se budeme ještě zlepšovat," uvedla Kožíšková.

Napomoci by jim k tomu mělo i tenzometrické testování, které v příštím týdnu reprezentanti v Račicích podstoupí. Kajakáři ho prvně vyzkoušeli loni a tehdejšímu reprezentačnímu trenérovi Martinu Doktorovi pomohlo vybrat nejlepší a záběrově nejsilnější posádku pro olympijské hry v Londýně.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák v těsném dojezdu na pětisemetrové trati
Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák v těsném dojezdu na pětisemetrové trati
Více fotek
 • Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák v těsném dojezdu na pětisemetrové trati autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/47/4687/468645.jpg
 • Josef Dostál v cíli pětisetmetrové trati autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/47/4687/468642.jpg
 • Josef Dostál slaví bronzovou medaili autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/47/4687/468643.jpg
 • Kanoista Martin Fuksa na pětisetmetrové trati autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/47/4687/468644.jpg

"Jsem víc než spokojený. Osm medailí je nejlepší výsledek v české i československé historii. A věřím, že ještě další přidáme," řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar, jenž nečekal, že Češi budou tak pilnými sběrateli cenných kovů a skvěle se prosadí v tak tvrdé konkurenci mezi 650 posádkami ze 37 zemí všech kontinentů. "Medaile jsem očekával, ale přiznám, že tolik ne. O to jsou naše výsledky cennější," uzavřel Hottmar.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák potvrdili příslušnost k absolutní špičce, když v závodě na 500 metrů při Světovém poháru rychlostních kanoistů v Račicích skončili těsně pod stupni na čtvrtém místě. I tak pro ně byl víkend rekordní, když získali kompletní sadu medailí – zlato na olympijské trati 1000 metrů, stříbro jako členové čtyřkanoe s Martinem Fuksou a Tomášem Jandou, bronz na sprinterské distanci 200 metrů. "Škoda, že to nedopadlo. Mít medaili z každého startu tady by bylo skvělé," mínil Radoň a Dvořák dodal: "Už se na nás asi podepsal náročný program. Ale byl to krásný a úspěšný víkend."

Česká ženská deblkanoe Lenka Součková a Jana Ježová překvapila při své premiéře krásným pátým místem ve finále na 500 metrů. Tato nová posádka se teprve sjíždí, protože jde o novou disciplínu. Ve vytrvalostních závodech se nejvíce dařilo ženám. Anna Kožíšková obsadila páté místo, Lenka Hrochová skončila dvě místa za ní.

Ženy:
500 metrů – C2 – finále: 1. Vincent-Lapointeová, Caumartinová (Kan.) 2:13,201 min., … 5. Součková, Ježová (ČR) +7,9795000
1000 metrů - K1 – finále: 1. Wallaceová 22:16,9, 2. Floodová (obě Austr.) +1,7, 3. Briekxová (Bel.) +2,5, … 5. Kožíšková +24,0, 7. Hrochová (obě ČR) +35,6.

Muži:
500 metrů - C2 – finále A: 1. Rabčanka, Vaučeckij (Bělor.) 1:46,943, 2. Varga, Beauchesne-Sevigny (Kan.) +0,767, 3. Tovkan, Štyl (Rus.) +0,807, 4. Radoň, Dvořák +2,430.
K2 – finále B: 1. Reardon, van Koevarden (Kan.) 1:35,164, … 5. Davídek, Kučera (ČR) +3,730.
5000 metrů - K1 – finále: 1. Jureňa (Bělor.) 19?49,9, 2. Wallace (Austr.) +1,6, 3. Poulsen (Dán) +3,9, … 8. Štěrba 51,7, 12. Davídek (oba ČR) +59,2.
C1 – finále: 1. Bryant (Kan.) 23:00,1, 2. Craciun (It.) +3,3, 3. Odstrčil (SR) +11,3, … 7. Egermaier +1:20,6, 9. Luňáček (oba ČR) +1:33,9.

Sedmý dojel také singlkanoista Martin Egermaier, Jan Luňáček byl devátý. Kajakář Jan Štěrba, který v sobotu získal zlato na čtyřkajaku, obsadil osmou příčku, Pavel Davídek, jenž k pětikilometrovému klání nastoupil necelé dvě hodiny po dojezdu finále B na trati 500 metrů, dokončil závod na dvanáctém místě.

Příštího závodu Světového poháru v polské Poznani na přelomu května a června se česká reprezentace nezúčastní. Ve stejném termínu jsou v Račicích druhé národní nominační závody, po nichž trenér Pavel Hottmar oznámí složení týmu pro mistrovství Evropy, které se koná od 14. do 16. června v portugalském Montemor-O-Velho.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.