ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Tragédie na moři: Olympijský vítěz Simpson se utopil při tréninku

Velikost textu:
aktualizováno 10. 5. 2013 13:40

San Francisco - Olympijský vítěz z Pekingu a stříbrný jachtař z Londýna Brit Andrew Simpson zahynul při tréninku na Americký pohár pod převrhnutým katamaránem. Coby stratég jedenáctičlenné posádky švédské lodi Artemis Racing trénoval u břehů severní Kalifornie. Co bylo příčinou převrhnutí plavidla, zatím není jasné.

Tragédie katamaránu Artemis
Tragédie katamaránu Artemis

Simpson zůstal pod katamaránem deset minut, záchranáři už ho nedokázali oživit. Loď dlouhá 22 metrů, jež může dosáhnout rychlosti až 72 km/h, se převrhla v zátoce u San Franciska. Podle dostupných informací žádný zvlášť silný vítr nefoukal. Zranění utrpěl také další člen posádky Novozélanďan Craig Monk, bronzový medailista z olympiády v Barceloně 1992 a člen vítězné lodi Amerického poháru z roku 1995 ale není v ohrožení života.

"Celý tým je zdrcen tím, co se stalo," řekl výkonný šéf posádky Paul Cayard. "Vyjadřujeme upřímnou soustrast Andrewově ženě a jeho rodině," dodal sedminásobný mistr světa v jachtingu.

Převrácený katamarán Artemis Racing týmu
Převrácený katamarán Artemis Racing týmu

Šestatřicetiletý Simpson získal na olympiádě v Pekingu 2008 zlato ve dvouposádkové třídě Star spolu s Iainem Percym a loni přidali na domácích hrách v Londýně stříbro. Percy je nyní sportovním ředitelem týmu Artemis Racing, který se v zátoce u San Franciska připravoval na zářijový 34. ročník prestižního Amerického poháru. Zda se po tragédii červencové kvalifikace zúčastní, není jasné.

Simpson, přezdívaný Bart, se narodil v Surre a bydlel v Dorsetu. Dočasně se kvůli přípravě přestěhoval do San Franciska. "Přesun s rodinou do San Franciska na šest měsíců je docela hektický! Ale ten pohár by měla být zábava!" uvedl Simpson v březnu na Twitteru.

Simpson je druhým jachtařem, jenž přišel o život během přípravy na Americký pohár. V roce 1999 Španěl Martin Wizner podlehl na místě těžkým zraněním poté, co jej při plavbě ve Valencii zasáhly do hlavy trosky havarované lodi.

Zdroj: ČTK, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.