ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Startuje Giro: favority na růžový trikot jsou Wiggins a Nibali

Velikost textu:

Neapol - Letošní již 96. ročník slavného etapového závodu se ponese především v duchu souboje dvou velkých cyklistických šampionů. Jak Bradley Wiggins, loňský suverén na Tour de France, tak Vincenzo Nibali se na téměř tři a půl tisíce kilometrů dlouhé Giro vydají dnes v jihoitalské Neapoli. "Corsa rosa" (Růžový závod) letos čítá jednadvacet etap a končí 26. května v Brescii, z českých cyklistů do souboje o růžový trikot nikdo nezasáhne.

Tři nejlepší z loňského Gira, Ryder Hesjedal uprostřed
Tři nejlepší z loňského Gira, Ryder Hesjedal uprostřed

V Neapoli se peloton vydá na 130 kilometrů dlouhou etapu, v průběhu legendárního závodu postupně zavítá také do malebné Florencie a krátce se objeví i ve Francii - a to vše včetně stoupání na obávaný Galibier, dobře známého divákům Tour de France. Jaké jsou vlastně rozdíly mezi dvěma klasickými podniky? První je ryze vizuální - oproti žlutému trikotu, který závodníci dostávají za průběžné vedení na Tour, zde lídři pelotonu nosí trikot růžový. Důvod? Růžová je totiž barva deníku La Gazzetta dello Sport, jenž závod založil a do dnešního dne ho také sponzoruje.

Na Giru se oproti Tour de France divák dočká větších a strmějších stoupání, v Itálii je navíc skutečně jen málo rovinatých etap. Týmová kontrola a režie je zde tak pro ředitele cyklistických stájí o to složitější. Na druhou stranu zde kolem cyklistů nebývá takový humbuk a jezdci si mohou užívat přeci jen o trochu více soukromí, než tomu bývá na přelomu června a července na Tour de France.

 • Bradley Wiggins
  Bradley Wiggins zdroj: ISIFA
 • Vincenzo Nibali
  Vincenzo Nibali zdroj: Isifa

Konkurenti v boji o růžový dres

Adepty na celkové prvenství jsou především Bradley Wiggins, jemuž má ke splnění snu pomoci souhra týmu Sky, domácí Vincenzo Nibali (Astana) a obhájce prvenství Ryder Hesjedal z Kanady (Garmin-Sharp). Velkých jmen bude na startu více, chybí ale ta česká včetně Romana Kreuzigera, jenž na Giru startoval v předchozích dvou letech a v roce 2011 dojel pátý.

Vyhrát oba nejproslulejší závody Giro i Tour v jednom roce se podařilo naposledy Italovi Marku Pantanimu před 15 lety. Wiggins by ho rád napodobil, ale dal jasně najevo, že nyní se soustředí na první krok a nezabývá se tím, co se bude dít na Tour. Již s předstihem se totiž vyrojily spekulace o tom, kdo bude lídrem stáje ve Francii - zda on, nebo kolega Chris Froome. A Wiggins připustil, že on sám bude útočit na úspěšnou obhajobu, než aby stájovému kolegovi pomáhal.

Bradley Wiggins:

"Teď jsme na Giru. A jakkoliv o tom všichni včetně britského tisku rádi hovoří, pojďme se nejdříve koncentrovat na Giro. Rozhodnutí o lídrovi pro Tour bude učiněno možná třeba až v posledních třech dnech před startem závodu a rozhodovat bude aktuální forma, takže i proto je teď na to hodně brzy."

Za favorita Gira sám považuje Nibaliho. "Pro mě je favoritem on. On bude tím, jehož budou muset jezdci porazit (aby mohli pomýšlet na vítězství)," uvedl Wiggins, který půjde do závodu s netradičně krátkým sestřihem a bez svých tradičních "kotlet".

Zatímco Wigginsovi by mohlo nahrávat přes celkem 90 kilometrů časovek, Nibali je zase lepším vrchařem. "Všech 21 etap je důležitých. Pouze na časovkách Giro vyhrát nemůžete. Tohle Giro je více o výstupech než časovkách a já jsem na tom pracoval. Všechno nasvědčuje tomu, že jsem v lepší formě než loni na Tour," řekl Wiggins, olympijský vítěz z Londýna ze závodu proti chronometru.

Ryder Hesjedal s vítěznou trofejí
Ryder Hesjedal s vítěznou trofejí

Proti "Wiggovi" bude mít Nibali i výhodu v podobě velké podpory fanoušků, kteří by svému miláčkovi dopomohli rádi - stejně jako celý tým Astany - k opravdu životnímu triumfu. Jeho maximem z Gira je druhé místo (2011), ze závodů označovaných za Grand Tours dokázal vyhrát pouze na Vueltě v roce 2010.

"Giro bylo stanoveno jako náš hlavní cíl od samého začátku sezony. A všichni na tom pracujeme na maximum, abychom pomohli Nibalimu zvítězit," ujistil týmový manažer Alexandr Vinokurov. O něco méně pozornosti je věnováno Ryderu Hesjedalovi, jemuž ale hraje do karet, jak dobře dokáže zvládat časovky i horské etapy.

Ryder Hesjedal:

"Je samozřejmě rozdíl přijet sem jakožto vítěz z minulého roku. Já si tu zkušenost užívám. Každý přijel s tím, aby byl ještě lepší než loni a schopný se porvat s touhle výzvou. To dělá vítězství letos něčím speciálním."

Na startu budou chybět například Froome, Alberto Contador, Ivan Basso či zraněný Joaquim Rodríguez. Scházet nebude naopak vítěz Tour z roku 2011 Cadel Evans. Šestatřicetiletý Australan ale netají, že jeho hlavním cílem je Tour. "Důvod, proč jsem tady, je připravit se dobře na Tour. Mám však k tomuto závodu respekt a nechci skončit na prvním stoupání," uvedl Evans.

Program Gira d'Italia 2013:

4. května - 1. etapa: Neapol - Neapol, 130 km,
5. května - 2. etapa: Ischia - Forio, časovka družstev 17,4 km,
6. května - 3. etapa: Sorrento - Marina di Ascea, 222 km,
7. května - 4. etapa: Policastro Bussentino - Serra San Bruno, 246 km,
8. května - 5. etapa: Cosenza - Matera, 203 km,
9. května - 6. etapa: Mola di Bari - Margherita di Savoia, 169 km,
10. května - 7. etapa: San Salvo - Pescara, 177 km,
11. května - 8. etapa: Gabicce Mare - Saltara, časovka jednotlivců 54,8 km,
12. května - 9. etapa: San Sepolcro - Florencie, 170 km,
13. května - volný den,
14. května - 10. etapa: Cordenons - Altopiano del Montasio, 167 km,
15. května - 11. etapa: Tarvisio (Cave del Predil) - Vajont (Erto e Casso), 182 km,
16. května - 12. etapa: Longarone - Treviso, 134 km,
17. května - 13. etapa: Busseto - Cherasco, 254 km,
18. května - 14. etapa: Cervere - Bardonecchia, 168 km,
19. května - 15. etapa: Cesana Torinese - Col du Galibier (Fr.), 149 km,
20. května - volný den,
21. května - 16. etapa: Valloire (Fr.) - Ivrea, 238 km,
22. května - 17. etapa: Caravaggio - Vicenza, 214 km,
23. května - 18. etapa: Mori - Polsa, časovka jednotlivců 20,6 km,
24. května - 19. etapa: Ponte di Legno - Val Martello, 139 km,
25. května - 20. etapa: Silandro - Tre Cime di Lavaredo, 203 km,
26. května - 21. etapa: Riese Pio X - Brescia, 197 km.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.