ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Šťastný Krpálek už plánuje po triumfu na ME i olmypijskou medaili

Velikost textu:

Budapešť - Před týdnem se sám sebe ptal, jestli při tak bídné formě má cenu jezdit na mistrovství Evropy. Dnes se judista Lukáš Krpálek stal šampionem váhové kategorie do 100 kilogramů, v níž v Budapešti ovládl všech pět zápasů. Splnil si tím další z dávných snů. Ale už když se ztěžka vydýchával po velkém finálovém boji s neoblíbeným sokem Henkem Grolem z Nizozemska, mluvil o dalších výzvách a především útoku na olympijský cenný kov.

Lukáš Krpálek s medailí i trofejí mistra Evropy
Lukáš Krpálek s medailí i trofejí mistra Evropy

"Pro mě je tohle hodně cenná medaile a jsem šťastný, že jsem ji přidal do sbírky. Teď ještě udělat tu olympijskou a budu úplně spokojený," řekl Krpálek, který už před dvěma lety získal bronz na MS v Paříži. "Mám obrovskou radost. Jsem neskutečně šťastný, jsem rád, že se to konečně podařilo. A že přišla ta nejcennější medaile, je o to lepší," radoval se jihlavský rodák.

Vydařený turnaj bral jako satisfakci za předchozí tři vystoupení na kontinentálním mistrovství, kdy bral postupně sedmé, páté a deváté místo. "Medaile mi tady dlouho unikala, pokaždé jsem skončil pod bednou. Konečně jsem si spravil chuť," radoval se Krpálek.

Trenér Petr Lacina o Krpálkovi:

"Lukáš je prostě šampion, který chce jenom vyhrávat. Na turnajích nesnáší nějaké opravy. Prostě buď výhra, nebo nic. Dvakrát zvítězil na juniorském mistrovství světa, má tituly z juniorských evropských šampionátů. A dneska byl zase fantastický."

Dvaadvacetiletý reprezentant po slabých letech vrací českému judu pýchu. Předloni vybojoval medaili na MS přesně 20 let po Jiřím Sosnovi, letos uplynulo 25 let od chvíle, kdy Sosna triumfoval na mistrovství Evropy.

přehrát video
Reportáž Jiřího Rejmana z ME v judu

Krpálek se ale necítí jako někdo, kdo píše novou historii samostatného českého juda. "Dnešní zlato je o to cennější, že přišlo po takové době. Ale myslím, že i pan Sosna bude rád, že ve mně má nástupce. Když jsem udělal bronz na mistrovství světa poprvé po něm, také měl velkou radost. Teď to bude podobné," uvedl Krpálek.

V budapešťské aréně Lászla Pappa překvapil sám sebe. Turnajem prošel jako velký triumfátor. Od prvního kola do semifinále ovládl všechny souboje výhrou na ipon před vypršením časového limitu. A kromě první výhry s Lotyšem Viktorsem Reskem, kterému nasadil držení na zemi, vždy soupeře povalil z výšky povedeným chvatem.

Lukáš Krpálek na stupních vítězů
Lukáš Krpálek na stupních vítězů

"Nepamatuju, že by se mi někdy takový závod povedl. Kromě prvního utkání jsem všechny zápasy vyhrál v postoji, což bych určitě před mistrovstvím nečekal. Dřív jsem třeba čtyřikrát vyhrál na zemi, ale nikdy jsem takhle neházel," podivoval se Krpálek s upřímností sobě vlastní. Těší ho, že soupeřům ukázal víc ze svého rejstříku. "Snad to tímto neskončí. Rád bych podobné výkony podával dál. Ať na Masters, nebo na mistrovství světa," vyhlížel Krpálek další vrcholy sezony

Nervozita a únava z přípravy se vytratily

Před startem šampionátu netajil rozpaky. Cítil se unavený, v tréninku se mu prý nedařilo. Obával se, jak zvládne velká očekávání, která jej jako úřadující světovou jedničku provázela. "Ale fakt jsem nemlžil," smál se Krpálek. "Byl jsem vyřízenej a trenér Lacina to ví moc dobře. Těsně před mistrovstvím to už bylo trochu lepší, ale před týdnem jsem si říkal, jestli sem vůbec jet. Ale forma asi došla v pravý čas, podal jsem stoprocentní výkon," liboval si dvojnásobný juniorský mistr světa.

Vítězné finále s Grolem bylo pro Krpálka stylovou pečetí na triumfu. Krpálek se netají tím, že se svým přemožitelem z loňské olympiády nemá nejlepší vztahy. Proto si výhru vychutnal. Vyrovnané finále rozhodl necelou půlminutu před koncem, když skóroval na vazari.

"Grol mi dlouho dělá problémy a ještě dělat bude. Ale dneska jsem mu olympiádu vrátil. Pěkně to do sebe zapadlo. A hlavně je tam to zlato," popisoval nadšeně Krpálek, kterému prý pomohla i velká podpora českých fanoušků z hlediště. "Takový kotel jsem ještě nikde neměl. Nezbývá mi než všem těm lidem poděkovat," prohlásil.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.