ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
ME v judu

Ježek dobojoval ve 2. kole, použil nedovolenou techniku

Velikost textu:
aktualizováno 26. 4. 2013 14:22

Budapešť - Judista Jaromír Ježek vypadl na mistrovství Evropy v Budapešti ve 2. kole váhové kategorie do 81 kg. Ve vyrovnaném souboji s Maďarem Lászlem Csoknyaiem byl diskvalifikován za použití nedovolené techniky a domácí reprezentant tak minutu a půl před koncem mohl slavit výhru na ipon. Druhého českého reprezentanta Jaromíra Musila ve stejné váze už v prvním kole vyřadil favorizovaný Francouz Loic Pietri také po vítězství na ipon.

Judista Jaromír Ježek
Judista Jaromír Ježek

Ježek myslel na lepší umístění, vlastní chyba v duelu s Csoknyaiem jej bude ještě dlouho mrzet. "Moje hloupost. Když to řeknu slušně, tak mě to štve dost. Asi si musím zajít k psychologovi a natlouct si do hlavy, že na nohu soupeře prostě už sahat nemůžu," uvedl.

Doplatil na pravidlo, které platí teprve od začátku roku. Zatímco dříve judisté stejný chvat (hansoku-mate) používat mohli, nyní je pro ně už tabu. Zjednodušeně řečeno: nesmí rukou uchopit nohu soupeře, i když dřív byly podobné techniky běžné. "Člověk má prostě něco v hlavě zautomatizované, dělá to stejně patnáct let... Ale podle nových pravidel se takovým chvatem už prostě bránit nejde. Letos mě to už jednou potkalo, na Grand Prix v Düsseldorfu jsem kvůli tomu ztratil dobře rozjetý zápas s Korejcem," vzpomínal Ježek.

Startoval na svém pátém evropském šampionátu, ale po přechodu z váhy do 73 kg poprvé ve vyšší hmotnostní kategorii. Po březnovém třetím místě na Grand Prix v tureckém Samsunu se netajil vysokými ambicemi a v prvním kole uspěl v souboji s Italem Lukou Poetou. Půl minuty před koncem mu vyšel chvat, otočil nepříznivě se vyvíjející zápas a po získaném vazari vybojoval postup.

Také s Csoknayaiem byl dlouho ve hře, půldruhé minuty před koncem měli oba po trestu za pasivitu a žádný získaný bod. Ježek doplatil na zbytečnou chybu, když chtěl odpovědět na chvat maďarského judisty, ale při "kontrachvatu" použil už zakázanou techniku.

Ježek si svůj přehmat rychle uvědomil a levou ruku okamžitě ze soupeřovy nohy stáhl, ovšem rozhodčí zápas nekompromisně ukončili. "Nemělo cenu nic skrývat, ani takové věci maskovat neumím. Chci hrát férově a svědomí by mi něco takového nedovolilo," dodal Ježek.

Ježka ale prý jeho osobní kouč Zdeněk Kasík nevyplísnil. "Ne, trenér mi po té mojí ruce nedal. Ale i vůči němu mě mrzí, že jsem tady neprodal to, na co asi mám. Chci mu vrátit něco z toho, co mě naučil," dodal Ježek.

V sobotu půjdou do akce zbývající tři čeští judisté: ve váze do 90 kg se představí Alexandr Jurečka a také Lukáš Krpálek, aspirant na medaili, s Michalem Horákem (oba do 100 kg).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.