ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Norský sjezdař Kjus učí lyžovat dceru, svého nástupce nevidí

Velikost textu:

Praha - Pro jednoho z nejvšestrannějších sjezdařů historie Nora Lasseho Kjuse je sportovní kariéra uzavřenou kapitolou. Na lyžích se teď jako pyšný otec vozí za tříletou dcerou, hraje golf a propaguje po světě vlastní značku sportovního oblečení, tak jako při své návštěvě Česka.

přehrát video
Lasse Kjus na golfu v Česku

Ve 42 letech vypadá Kjus svěže a tělo opotřebované po sedmnácti úspěšných sezonách ve Světovém poháru ho nebolí. "Jsem v pořádku," uvedl. Ani krk, který si pochroumal při těžkém pádu v Kitzbühelu v roce 1996, ho příliš nezlobí. "S tím jsem měl největší problémy, ale je to ok," ujistil.

Kjus se nesmazatelně zapsal do historie sjezdového lyžování. Získal pět olympijských medailí včetně zlata v kombinaci v Lillehammeru 1994 a jedenáct cenných kovů z mistrovství světa. Třikrát se stal světovým šampionem a křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru zvedl v letech 1996 a 1999. "Kde mám medaile? To si nejsem jistý," překvapil Kjus. "Některé jsou v centrále ve Švýcarsku, něco v sejfu a některé jsem asi ztratil," usmál se.

Na jednu věc je patřičně pyšný. Oči se mu rozzářily při vzpomínce na mistrovství světa ve Vailu. V roce 1999 se mu povedl husarský kousek, když v každé z pěti disciplín získal medaili - domů si vezl dvě zlaté a tři stříbrné. "Na to rád vzpomínám, to se mi opravdu docela povedlo," pronesl Kjus šibalsky.

Zopakovat zisk pěti medailí na jednom šampionátu je podle Kjuse možné, ale v současnosti nevidí na svazích tak všestranného lyžaře. "Je to náročné a nikdo není silný ve všech disciplínách, maximálně ve třech," řekl. Nemyslel si ale, že by to v současnosti bylo obtížnější. "Jen jsou dnes lenivější," zavtipkoval vousatý Nor. Z českých lyžařů si pamatuje Ondřeje Banka, s kterým se ještě potkával na svazích. "Pořád jezdí, že. A dokázal se slušně prosadit," uvedl.

Ke Kjusovi patřil skoro jako dvojče krajan Kjetil Andre Aamodt, který má z mistrovství světa a olympiád ještě o čtyři medaile více. "Vídáme se, co nejméně to je možné," řekl opět lehkým tónem a vážně dodal: "Teď spolu máme společný televizní program a jsme přátelé, vždyť jsme spolu prospali 2 500 nocí."

Když Kjus v roce 2006 končil, už dopředu věděl, co bude dělat. "Měl jsem jasnou představu," řekl bývalý lyžař, kterému se podařilo na trhu prosadit s vlastní značkou oblečení, jež se prodává ve více než 40 zemích světa. "Pomohly mi zkušenosti z lyžování. Člověk se naučí být odpovědný a pracovat nezávisle," řekl.

Po lyžařské kariéře se mu nestýská. "Jsem šťastný, že jsem mohl lyžovat tak dobře a tak dlouho, ale už to je uzavřená kapitola," řekl. S odstupem času tvrdí, že skončil příliš pozdě. "Měl jsem odejít o tři čtyři roky dříve," uvedl.

Lyže ovšem do sklepa neuklidil. Po svazích jezdí pro zábavu a nyní i jako hrdý otec. "Dcera letos začala lyžovat, užívám si to a jsem pyšný táta, který jezdí za ní," řekl Kjus, ale jako o možné budoucí sjezdařské hvězdě nemluvil. "To nevím, ale byl bych rád, aby měla z lyžování radost a dělala, co ji baví," uvedl.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.